Ludzie i ich pasje

Agnieszka JÓŹWIAK

Agnieszka Jóźwiak

Szukając w pamięci początków chęci niesienia pomocy zwierzętom, trudno mi wskazać jakiś szczególny moment. Pamiętam opowieści mamy o tym, że jako małe dziecko nie pozwalałam wyrzucać zwiędniętych kwiatów, bo chciałam je ratować żeby „odwiędły”, nie pozwalałam również ciąć tkanin argumentując, że to „materiał boli”.

W zasadzie od zawsze przynosiłam do domu wszystkie potrzebujące pomocy zwierzęta. Szczególnie zapadł mi w pamięć moment przeszukiwania podwórkowego kubła na śmieci, z którego dochodziły słabe piski. Znalazłam wtedy trzy ledwo żywe szczenięta, które odchowane przy pomocy rodziców, trafiły do nowych domów.

W  2014 r. zdobyłam uprawnienia ratownika weterynaryjnego, dzięki czemu mam możliwość prowadzenia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, prawa ochrony zwierząt i zachowań behawioralnych na zaproszenie organizacji ochrony zwierząt, schronisk dla zwierząt, oraz pokazów ratownictwa weterynaryjnego na wystawach zwierząt i plenerowych imprezach prozwierzęcych, m. in. „Animaliach” w Gorzowie Wlkp.

Obecnie jestem instruktorem ratownictwa weterynaryjnego i prawa ochrony zwierząt na kursach ratowników weterynaryjnych, zasiadam także w komisji egzaminacyjnej wraz z lekarzem weterynarii i drugim ratownikiem weterynaryjnym.

Dzięki wiedzy i umiejętnościom mam możliwość pomagać zwierzętom w potrzebie, np. odkarmiać ślepe mioty porzuconych kociąt i szczeniąt, które bez profesjonalnej opieki nie miałyby szans przeżycia. Pomagam także zwierzętom dzikim, np. sarnom, jeżom…

Staram się również poprzez swoje działania, kształtować empatię w stosunku do zwierząt wśród najmłodszych. Organizuję spotkania, podczas których uczę dzieci i młodzież m.in. właściwych zachowań w stosunku do naszych czworonożnych przyjaciół, aby zminimalizować ryzyko np. pogryzienia.

Mając świadomość, że wiedza i umiejętności wymagają ciągłej aktualizacji i doskonalenia uczestniczę bardzo często w kongresach, konferencjach i warsztatach w zakresie medycyny weterynaryjnej, zoopsychologii, dobrostanu i prawa ochrony zwierząt. Obecnie studiuję podyplomowo psychologię zwierząt.

Prywatnie jestem mamą 19-letniej córki oraz 11-letniego syna. Moja najbliższa rodzina, poza ludzkimi członkami, składa się z trzech kociaków oraz  psa rasy cane corso, który wabi się Nokaut.

 

Powrót na górę strony