Placement Program w Wielkopolsce.

DSCF5915 600x800Od 14 do 28 lipca br. gościem Regionu IPA Poznań był funkcjonariusz Policji Hrabstwa Devon – Cornwalia sierżant Paul Jones. Policjant przyjechał do naszego miasta  w ramach współpracy pomiędzy Sekcjami narodowymi IPA Wielkiej Brytanii i Polski,  mającej na celu nabywanie międzynarodowych doświadczeń zawodowych.

Na lotnisku w Poznaniu,  Paula przywitał nasz członek Przemysław Kusik, na co dzień funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP.

Z uwagi na to, że angielski kolega jest funkcjonariuszem pionu prewencji wobec tego zaplanowaliśmy, że właśnie  tam będzie spędzał większość czasu swojego pobytu. Sierż. Paul Jones zanim rozpoczął swoją polską służbę, spotkał się z z Komendantem Miejskim Policji w Poznaniu mł. insp. Romanem Kusterem oraz Przewodniczącym Regionu IPA Poznań Witoldem Drzażdżyńskim.

Pierwsze dni w Komendzie Miejskiej Policji upłynęły na zapoznawaniu się ze strukturą polskiej Policji. Paula zaskoczył fakt dużej ilości stopni służbowych w naszej formacji. Zdziwiło go również  to iż każdy z policjantów ma na wyposażeniu broń służbową. W Anglii bowiem funkcjonariusze prewencji swoją służbę pełnią bez broni. Kolejne dni pełnił służbę w Wydziale Prewencji. Następnie zapoznał się z pracą Wydziału ruchu Drogowego, uczestnicząc między innymi w odprawie do służby.

A ponieważ nie tylko pracą człowiek żyje, więc także przyszedł czas na weekendowy odpoczynek choć również intensywny. W te dni zaplanowaliśmy Paulowi wycieczkę po ziemi Wielkopolskiej.  Po wizycie w komisariacie w Kórniku i wymianie z komendantem swoich spostrzeżeń na temat pacy policjantów obu państw tej placówki, anglika przyjął  Burmistrz Kórnika.  Potem było zwiedzanie Zamku w Kórniku, Zamku w Gołuchowie oraz zobaczenie zagrody  żubrów.  

Kolejne dni to służba pełniona z kolegami policjantami z Komisariatu Wodnego Policji na Jeziorze Kierskim oraz wizyta w Pododdziale Konnym KMP w Poznaniu.

Paul Jones zapoznał się również z funkcjonowaniem Komendy Powiatowej w Gnieźnie, gdzie  patrol umundurowanego angielskiego policjanta w  centrum miasta wzbudził duże zainteresowanie.

Sierżant Paul miał także możliwość odwiedzenia Sali Tradycji KWP w Poznaniu gdzie poznał historię poznańskiej policji. Uczestniczył również w uroczystych obchodach  naszego święta. Wspólnie z kolegą z Niemiec – funkcjonariuszem z Bawarii,  złożył kwiaty pod pomnikiem Policjantów pomordowanych na wschodzie w Ostaszkowie i Miednoje. W tym dniu spotkał się również w Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu insp. Rafałem Batkowskim.

Jak na anglika przystało Paul Jones jest zagorzałym fanem piłki nożnej. Tak więc kolejne zadanie jakie dla niego przygotowano sprawiło mu wielka frajdę. Paul  uczestniczył w zabezpieczeniu meczu pomiędzy Lechem Poznań a Hanko Finlandia / Liga Europejska /. Była to również doskonała okazja przyjrzenia się pracy policjantów na stadionie podczas rozgrywek.

Czas spędzony przez Paula w  Poznaniu  należał do bardzo intensywnych. W ciągu dwóch tygodniu miał okazję poznania specyfiki służby, na różnych jej szczeblach.

Nasz kolega stwierdził jednak,  że pobyt u nas to był czas nie tylko mile spędzony wśród przyjaznych kolegów z Polski , ale również bardzo pouczający dla niego. Zapewnił, że na pewno jeszcze wróci do Poznania.


Powrót na górę strony