Aktualności

ODBLASK CHRONI ŻYCIE!

DSC02934Jesień to najbardziej niebezpieczna pora roku dla pieszych. Wcześnie zapadający zmrok, ograniczona widoczność spowodowana mgłami i opadami atmosferycznymi sprawia, że postać pieszego znajdującego się na drodze jest słabo dostrzegalna dla kierujących pojazdami. Niekorzystny wpływ na widoczność pieszych i rowerzystów będzie miała bez wątpienia zmiana czasu, z letniego na zimowy, która nastąpi w nocy z 24 na 25 października 2015 r., co spowoduje, że zmrok zapadać będzie o godzinę wcześniej.

Każdego dnia wielkopolscy policjanci ujawniają kilkanaście wykroczeń polegających na nieużywaniu elementów odblaskowych przez pieszych.

Przypominamy, że zgodnie z art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który to przepis obowiązuje od 31 sierpnia 2014 r.:

„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.”
 
Nakładanie mandatów karnych i pouczanie niebezpiecznych pieszych to nie jedyne elementy poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród pieszych. Poza reakcją na wykroczenia, policjanci ruchu drogowego rozdają również opaski i inne elementy odblaskowe, które sprawiają, że piesi są prawidłowo wyposażeni, a przez to bardziej widoczni i bezpieczniejsi.

Poniżej zdjęcia policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, podczas działań. Piesi, którzy nie posiadali „odblasków” zostali w nie wyposażeni.


 

Powrót na górę strony