Aktualności

Akcja Znicz - porady

„BARDZO LICZYMY NA TO, ŻE TE DNI PAMIĘCI I ZADUMY, BĘDĄ JEDNOCZEŚNIE DNIAMI BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ PO DROGACH, A NIE DNIAMI KOLEJNYCH DROGOWYCH TRAGEDII”


Policjanci służby ruchu drogowego
woj. wielkopolskiego
DZIAŁANIA „ZNICZ 2014" !

Działania pod kryptonimem „ZNICZ", polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas obchodów Święta Zmarłych, na stałe wpisały się w kalendarz poczynań Policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie już w tym okresie będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe, szczególnie w rejonach cmentarzy. Dodatkowo, niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, będzie mieć jesienna, czasem bardzo zmienna aura.
To wszystko przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

JAK BYŁO W 2013 ROKU ?


Było względnie bezpiecznie. Dopisali wielkopolscy kierowcy. Apele o korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej przyniosły efekty.

Tak w skrócie można podsumować działania „Znicz - 2013” przeprowadzone na terenie naszego województwa.

Bez większych przeszkód odbywał się ruch wokół największych nekropolii woj. wielkopolskiego. Kierujący, którzy wybrali się na cmentarze samochodami ze zrozumieniem przyjmowali konieczność poruszania się w bardzo wolnym tempie, szczególnie w pobliżu poznańskiego cmentarza na Junikowie. Stosowali się również, bez zastrzeżeń, do poleceń policjantów kierujących ruchem na newralgicznych skrzyżowaniach. Z roku na rok coraz więcej poznaniaków wybrało tramwaj i autobus, jako środek komunikacji w dotarciu do cmentarzy, co nie pozostaje bez korzystnego wpływu na zatłoczenie ulic w pobliżu nekropolii.

WYPADKI

         Niestety, nie obyło się również bez wypadków drogowych i to tych najtragiczniejszych w skutkach:

31.10.2013 r. (czwartek)

W 7 wypadkach drogowych, zginęła 1 osoba, rannych zostało 13 osób,

01.11.2013 r. (piątek)

W 9 wypadkach drogowych, rannych zostało 10 osób,

02.11.2013 r. (sobota)

W 5 wypadkach drogowych, zginęły 2 osoby, rannych zostało 5 osób,

03.11.2012 r. (niedziela)

W 15 wypadkach drogowych, zginęła 1 osoba, rannych zostały 16 osób.

 

NIETRZEŹWI

         Podczas czterodniowych działań „Znicz” wielkopolscy policjanci zatrzymali
150 nietrzeźwych kierujących; osób, których jazda mogła zakończyć się tragicznie, mogła również zakończyć czyjeś życie.


CZY BĘDZIE BEZPIECZNIE ? – TO ZALEŻY OD NAS WSZYSTKICH.
Policyjne działania „ZNICZ 2014" już się rozpoczęły. Policjanci pełnią służbę w rejonie największych nekropolii naszego województwa, a największe nasilenie ruchu spodziewanie jest w dniach od 31.10 do 02.11.2014 r.
Głównym zadaniem policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego szczególnie w pobliżu cmentarzy i na drogach dojazdowych, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrola właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdu oraz udzielanie informacji zainteresowanym o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu. Apelujemy o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom policjantów kierujących ruchem, o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych, parkowanie w miejscach wyznaczonych oraz o używanie elementów odblaskowych przez pieszych – co znacznie poprawia poziom ich bezpieczeństwa – szczególnie przez pieszych poruszających się po zmierzchu, poza terenem zabudowanych – co jest prawnym obowiązkiem.ZAKAZ RUCHU CIĘŻARÓWEK !
W dniach 31.10 i 01.11.2014 r. obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, i tak:
31 października 2014r. w godz. 18.00-22.00
01 listopada 2014 r. w godz. 08.00-22.00

POLICJANCI KIERUJĄ RUCHEM !
Kierujący pojazdami, a także piesi powinni pamiętać, że tradycyjnie też nastąpią zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz stosować się do wszystkich poleceń policjantów, którzy w tych dniach w najbardziej newralgicznych punktach podejmą ręczne kierowanie ruchem.
Przypominamy postawy policjanta i światła, którym te postawy odpowiadają:

-
Gdy policjant stoi PRZODEM LUB TYŁEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła czerwonego – ZAKAZ WJAZDU NA SKRZYŻOWANIE,- Gdy policjant stoi BOKIEM do naszego kierunku jazdy – to taką postawę można przyrównać do światła zielonego – MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE,

-
Gdy policjant stoi przodem, tyłem lub bokiem do naszego kierunku jazdy
z PODNIESIONĄ RĘKĄ – to taką postawę można przyrównać do światła żółtego – NIE MOŻNA WJECHAĆ NA SKRZYŻOWANIE, A POJAZDY KTÓRE WJECHAŁY MUSZĄ SKRZYŻOWANIE OPUŚCIĆ.

- Podobnie zachować muszą się piesi: postawa policjanta BOKIEM do kierunku przejścia – IDŹ, PRZODEM LUB TYŁEM – STÓJ

Powrót na górę strony