Porady Prewencyjne

>> W szkole - rady i przestrogi


Oto kilka rad dla dzieci:

·         Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela, to on odpowiada za Twoje bezpieczeństwo w szkole.

·         Nigdy nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz, np. gdy spowodujesz pożar czy zalanie pomieszczenia.

·         Nie dokuczaj młodszym i słabszym kolegom, ty też kiedyś byłeś na ich miejscu; pomyśl, jak byś się czuł, gdyby to Tobie dokuczano.

·         Mów do kolegów po imieniu, nikogo nie przezywaj, to nie jest miłe i zazwyczaj wzbudza agresję.

·         Nie bierz bez pozwolenia cudzych rzeczy, właściciel może to odebrać jako zwykłą kradzież.

·         Nie przynoś do szkoły większych kwot pieniędzy, nigdy nie zostawiaj pieniędzy i wartościowych przedmiotów w szatni, bo może się okazać, że je stracisz.

·         Nie afiszuj się posiadaniem telefonu komórkowego, nie użyczaj go nikomu,

·         Jeśli zginą Ci klucze od mieszkania, natychmiast powiadom rodziców – złodziej może być już w drodze do Twojego domu.

·         Zgłoś wychowawcy, gdy widzisz, że komuś dzieje się krzywda. Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów, ale szukaniem pomocy. Jeśli ktoś postępuje źle, powinien ponieść odpowiednie konsekwencje.

·         Jeśli jesteś szykanowany przez kolegów i koleżanki, poinformuj o tym fakcie kogoś dorosłego: nauczyciela, rodziców, pedagoga szkolnego. Nie jesteś skarżypytą, walczysz o bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc dorosłym o przemocy, pomagasz także innym dzieciom, które spotyka to samo. Jeśli nikomu o tym nie mówisz - krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.

·         Pamiętaj, zamiast osób, które lubią Cię za to, co masz wybieraj tych, którzy cenią Cię za to, kim jesteś.Powrót na górę strony