Policjanci z Wielkopolski wygrali XIV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji

P1012260Ubiegły tydzień upłynął między innymi pod znakiem XIV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji rozgrywanych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. W jego trakcie wielkopolska reprezentacja zdobyła prymat wśród jednostek Policji w kraju udowadniając, że właśnie w Pile, Śremie, Poznaniu i innych miastach Naszego województwa przewodnicy psów równają w służbie i szkoleniu do najlepszych w kraju.

Tegoroczne zawody zostały rozegrane w kategorii psów patrolowo – tropiących, czyli najbardziej upowszechnionym rodzaju tych czworonogów pozostających w służbie policyjnej. Najlepsi w kraju przewodnicy psów w tej kategorii zostali wyłonieni w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim. Warto zauważyć, iż wielkopolskie eliminacje swoim honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Przewodniczący Regionu IPA Poznań podinsp. Witold Drzażdżyński. Dodatkowo w finale zawodów stawkę 17 reprezentacji wojewódzkich Policji uzupełnili startujący na zasadach honorowego uczestnictwa przedstawiciele Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Żandarmerii Wojskowej, a także reprezentant Ośrodka Szkolenia Psów i Identyfikacji Śladów Zapachowych Litewskiego Centrum Kryminalistycznego.

Wielkopolska drużyna w składzie: podkom. Mariusz Naganowski, asp. Marek Sot oraz mł. asp. Jacek Burdziłowski, zdobyła pierwsze miejsce, dystansując kolegów z opolskiej i szczecińskiej reprezentacji. W klasyfikacji indywidualnej asp. Marek Sot ze stanu KPP w Śremie zajął drugie miejsce, natomiast mł. asp. Jacek Burdziłowski trzecie. Pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajął asp. szt. Tomasz Studenny reprezentujący Opole.

Sukces wielkopolskiej reprezentacji nie był przypadkowy i wiąże się z ogromną pasją i zaangażowaniem poszczególnych funkcjonariuszy Policji i całego środowiska policyjnego skupionego wokół przewodników psów. Świadczy o tym historia zawodów rozgrywanych w Sułkowicach od 1998 roku z przerwą w latach 2010-2012, za każdym razem pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji. Kierownik tegorocznej zwycięskiej drużyny – podkom. Mariusz Naganowski, sam w roli przewodnika psa w przeszłości walczył o laury drużynowego zwycięzcy zawodów w roku 2007, zajmując ostatecznie trzecie miejsce, kiedy to także indywidualnie wywalczył trzecie miejsce w zawodach psów w kategorii patrolowo - tropiących. Zebrane doświadczenie zaprocentowało już w 2008 roku gdy wraz z kolegami wywalczył pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Dodatkowo jednym z trzech najbardziej utytułowanych zawodników w historii tego turnieju jest także Wielkopolanin Tomasz Kaszkowiak – policjant w stanie spoczynku reprezentujący w latach 2007, 2008 i 2009 KPP w Szamotułach i KWP w Poznaniu.

Specyficzna służba przewodników psów służbowych to nie tylko patrole na ulicach miast i wsi, ale również systematyczne szkolenia, a także czynności związane z codziennym utrzymaniem psa, często sprawiające, że nawet urlop przewodnika do końca nie pozwala na całkowite wyłączenie się z obowiązków służbowych. Jednak urok służby z psem, wiernym towarzyszem na dobre i na złe w pełni potrafi rekompensować ponoszenie dodatkowych obciążeń, co pozwala trwać wielkopolskiej tradycji wykorzystania , szkolenia i utrzymywania psów służbowych, niewątpliwie przyczyniając się do systematycznego wzrostu poziomu bezpieczeństwa.