Aktualności

Kalisz - 19-latek odpowie za kradzież zuchwałą

Data publikacji 07.05.2024

Policjanci z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej zatrzymali mężczyznę podejrzanego tzw. kradzież szczególnie zuchwałą. 19-latek usłyszał już zarzuty w tej sprawie. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi mu kara nawet 8 lat pozbawienia wolności. Sąd wobec podejrzanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

2 maja br Oficer Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu otrzymał zgłoszenie dotyczące kradzieży torebki. Z ustaleń policjantów wynikało, że do idącej chodnikiem 79-letniej kobiety podbiegł nieznajomy mężczyzna. Napastnik wyrwał kaliszance torebkę, którą niosła i uciekł z miejsca zdarzenia. Kobieta straciła nie tylko pieniądze, ale również dokumenty, które miała w torebce.

Policjanci skierowani na interwencję natychmiast po zdarzeniu próbowali zebrać jak najwięcej informacji na temat sprawcy. Przydatne okazały się relacje świadków, którzy zapamiętali rysopis młodego mężczyzny. Informacja o zdarzeniu wraz z dokładnym opisem napastnika trafiła do wszystkich patroli. Kilkadziesiąt minut po zdarzeniu sprawca kradzieży został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej, na terenie miasta. Okazało się, że to 19-letni kaliszanin.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, podejrzany usłyszał zarzut kradzieży szczególnie zuchwałej. Za to przestępstwo Kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Przymnijmy, że za kradzież zuchwałą można skazać złodzieja sklepowego lub kieszonkowca i to niezależnie od wartości skradzionych rzeczy. W myśl przepisów za kradzież szczególnie zuchwałą można uznać taką, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem. Po drugie jest to również kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu.

Anna Jaworska-Wojnicz/MŚ

Powrót na górę strony