Aktualności

KWP - Uroczyste ślubowanie nowych policjantek i policjantów

Data publikacji 06.05.2024

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu nowo przyjęci do służby funkcjonariusze złożyli dzisiaj uroczyste ślubowanie. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Teraz czeka ich kilkumiesięczne przeszkolenie, po odbyciu którego podejmą służbę w jednostkach Policji na terenie całego województwa wielkopolskiego.

Na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 6 maja br. o godz. 12:00 odbyło się uroczyste ślubowanie 62 nowo przyjętych policjantek i policjantów. Ślubowanie odebrał Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk, który jako pierwszy przywitał ślubujących. Na uroczystym apelu obecni byli również Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu insp. Sławomir Piekut, podinsp. Adam Jurek oraz  mł.insp. Violetta Mójta.

Wśród zaproszonych gości obecny był reprezentujący Wojewodę Wielkopolską - Dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiej pan Piotr Pałczyński, reprezentujący Marszałka Województwa Wielkopolskiego – główny specjalista Biura Ochrony Informacji Niejawnych pan Zbigniew Machaj oraz reprezentujący Prezydenta Miasta Poznania - Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania pan Michał Lemański.

W uroczystości udział wzięli Komendanci Miejscy i Powiatowi woj. wielkopolskiego oraz Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu - przełożeni nowych policjantów. Na uroczystej zbiórce obecny był również Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary, Pan Bartłomiej Gorzelańczyk Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Wielkopolskiego oraz Kapelan Wielkopolskich Policjantów ks. Kanonik Grzegorz Szafraniak.

Kulminacyjnym momentem uroczystej zbiórki były wypowiedziane słowa roty ślubowania: „Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia (…)”.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk uroczyście wręczył nowo przyjętym policjantom ich legitymacje służbowe.  Pogratulował  im podjętej decyzji oraz podziękował za podjęcie się służby na rzecz bezpieczeństwa wielkopolan. Podkreślił jak ważne jest dobre, merytoryczne przygotowanie do pełnienia służby podczas szkolenia podstawowego. Życzył im satysfakcji z wykonywanych obowiązków oraz realizacji własnych ambicji i planów. Zwrócił się również do rodzin ślubujących, pogratulował im, równocześnie poprosił o wyrozumiałość dla młodych policjantów, ponieważ służba w Policji ma wpływ także na życie prywatne.

Następnie głos zabrał Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary. Poza gratulacjami dla nowych policjantów skierował również podziękowania do ich rodzin. Bez ich wsparcia i wyrozumiałości, nie jest możliwe skuteczne wypełnianie policyjnych obowiązków. Wyraził przekonanie, że młodzi policjanci będą godnie reprezentować mundur w służbie oraz poza nią.

Jako ostatni do ślubujących zwrócił się Kapelan Wielkopolskich Policjantów ks. kanonik Grzegorz Szafraniak. Przywitał ich w „policyjnej rodzinie” oraz  zapewnił o swoim wsparciu.

Po oficjalnej części uroczystości uczestniczący w ślubowaniu goście wpisywali się do Księgi Pamiątkowej. Młodzi policjanci przyjmowali gratulacje od rodzin i bliskich, nie zabrakło wspólnych pamiątkowych zdjęć.

Był to dla wszystkich nowo przyjętych bardzo ważny dzień, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Służba w szeregach wielkopolskiej Policji jest wyróżnieniem, ale i dużą odpowiedzialnością. Teraz czeka ich wytężony czas nauki i zdobywania doświadczenia w szkołach policyjnych, a następnie praca w jednostkach garnizonu wielkopolskiego. Po kilkumiesięcznym przeszkoleniu dołączą do swoich kolegów i koleżanek, by wesprzeć ich w służbie.

Małgorzata Meloch

 

Powrót na górę strony