Aktualności

KWP - Kryształowe Gwiazdy

Data publikacji 12.04.2024

Dzisiaj w Trzebawiu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantów i policjantek z Wielkopolski. Do grona laureatów dołączyło 62 mundurowych, którzy w służbie lub poza nią uratowali ludzkie życie. Dziewięciu spośród tegorocznych laureatów uratowało ludzkie życie po raz kolejny. Zostali uhonorowani „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”.

Na dzisiejszej uroczystości jej współorganizatorzy: Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk i Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary przywitali znamienitych gości: I Wicewojewodę Wielkopolską Panią Karolinę Fabiś-Szulc, Członka Zarządu Starostwa Poznańskiego Pana Piotra Zalewskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Jakuba Gorczyńskiego, Zastępcę Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. brygadiera Tomasza Wiśniewskiego.

Obecni byli również st. brygadier Andrzej Zajączkowski Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, podpułkownik Paweł Onichimiuk Komendant Placówki Straży Granicznej Poznań Ławica, podpułkownik Piotr Sztorm Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu, Pan Tomasz Tański Wielkopolski Inspektor Transportu Drogowego, ks. kan. Grzegorz Szafraniak Kapelan wielkopolskich policjantów.

Nie mogło zabraknąć komendantów miejskich i powiatowych oraz Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – przełożonych wyróżnionych policjantów. Na sali pojawili się także Przewodniczący Zarządów Terenowych NSZZ policjantów oraz mecenasowie Wojciech Wiza, Mariusz Paplaczyk i Leszek Cieślak.

Jednak głównymi bohaterami uroczystej zbiorki byli wyróżnione policjantki i policjanci.

„Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2005 roku na uroczystej zbiórce Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów.  Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą. To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk pogratulował wszystkim wyróżnionym. Podkreślił, że są wizytówką garnizonu wielkopolskiego. Życzył wszystkim pomyślności w służbie.

I Wicewojewoda Wielkopolska Pani Karolina Fabiś-Szulc w imieniu Pani Wojewody Wielkopolski Pani Agaty Sobczyk, odczytała okolicznościowy adres, w którym również padły słowa wdzięczności i uznania za poświęcenie i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.

Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego przypomniał, że Policja w Wielkopolsce jako pierwsza wprowadziła tego typu wyróżnienie. Na przestrzeni 19 lat podczas których wręczane są Kryształowe Gwiazdy, otrzymał ją co 7 wielkopolski policjant.

 

OPISY CZYNÓW

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie – 25 grudnia 2022 roku, udał się z polecenia dyżurnego, wraz z innym funkcjonariuszem, do miejscowości, gdzie osoba chce popełnić samobójstwo. W trakcie sprawdzania terenu w pobliżu jej miejsca zamieszkania,  z pobliskich stawów mundurowi usłyszeli plusk wody. Natychmiast pobiegli w to miejsce i zauważyli mężczyznę broniącego się przed utonięciem. Narażając własne życie wskoczyli do wody i wyciągnęli desperata na brzeg. Osobę przekazano załodze karetki pogotowia.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 16 marca 2023 roku, z polecenia dyżurnego wraz z innym funkcjonariuszem pojechał do  mężczyzny, który zasłabł na budowie. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową nieprzytomnej osoby do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Funkcje życiowe przywrócono po zastosowaniu defibrylacji. Działania policjantów przyczyniło się do uratowania życia.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 24 października 2022 roku, z polecenia dyżurnego wspólnie z innym policjantem pojechał do jednego z bloków, gdzie starszy mężczyzna potrzebował pomocy. Na miejscu, na klatce schodowej mundurowi zauważyli leżącego nieprzytomnego  mężczyznę, który mocno krwawił. Zatamowali krwawienie, jednak w trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia senior zaczął tracić funkcje życiowe. Policjanci natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku podjętych działań udało się przywrócić panu funkcje życiowe.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie – 5 lipca 2023 roku, z innym funkcjonariuszem z polecenia dyżurnego został skierowany na interwencję dotyczącą próby samobójczej. Na miejscu mundurowi odnaleźli mężczyznę leżącego przy drzwiach wejściowych, który nie dawał oznak życia. Mundurowy przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Ratownicy stwierdzili u osoby asystolię i na zmianę z policjantem przez kilka minut prowadzili resuscytację, w wyniku której przywrócono u mężczyzny tętno. Następnie zespół medyczny zabrał pana na badania do szpitala.

 

 1. Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 20 maja 2022 roku, z polecenia dyżurnego wraz z innym funkcjonariuszem udał się do domu w gminie Rychwał, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze uzyskali informację, że popił on alkoholem leki psychotropowe, a następnie z nożem zamknął się w swoim pokoju. Mundurowi podjęli decyzję o wyważeniu drzwi. Wewnątrz pomieszczenia zauważyli desperata z zawiązaną pętlą na szyi przymocowaną do futryny okna. Mężczyzna wysunął się prawie cały przez okno i w ostatnim momencie mundurowi chwycili go i wciągnęli do pomieszczenia.

 

 1. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 22 listopada 2022 roku, policjanci z polecenia dyżurnego zostali skierowani pod adres, gdzie na klatce schodowej 7 pietra stoi mężczyzna chcący popełnić samobójstwo. Na miejscu mundurowi zauważyli osobę stojąca za barierkami, która widząc mundurowych zaczęła się przechylać do przodu, aby skoczyć. Policjanci w ostatnim momencie chwycili mężczyznę i wciągnęli go do wnętrza klatki schodowej.

 

 1. Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu –  15 lutego 2023 roku, policjant z polecenia dyżurnego udał się wraz z innym funkcjonariuszem do mieszkania, gdzie osoba miała popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze wraz z załogą karetki pogotowia znaleźli odciętego mężczyznę z pętlą wisielczą na szyi. Mundurowi wraz z ratownikami przez kilkanaście minut prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, w wyniku której, udało się przywrócić mężczyźnie funkcje życiowe.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wrześni – 25 lipca 2023 roku, policjant z polecenia dyżurnego wraz z innym funkcjonariuszem został skierowany do mieszkania  na terenie Wrześni, gdzie miało dojść do próby samobójczej. Na miejscu funkcjonariusze zastali grupę młodych osób oraz leżącego nieprzytomnego młodego mężczyznę. Świadkowie oświadczyli, że osobę odnaleziono w pokoju w pozycji półsiedzącej na łóżku. Mężczyzna miał zaciągniętą pętlę wykonaną z przewodu elektrycznego, którego koniec był przywiązany do belki sufitowej. Policjanci wraz z obecnymi na miejscu ratownikami medycznymi udzielili pomocy i przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową. Po ustabilizowaniu funkcji życiowych mężczyzna został zabrany do szpitala.

 

OPISY - Kryształowa Gwiazda

 

 1. Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 30 września 2022 roku, udała się z polecenia dyżurnego z innym funkcjonariuszem do miejscowości w gminie Białośliwie, gdzie mężczyzna siedział na parapecie najwyższego okna w domu i krzyczał, że skoczy. Jak się okazało miał stany lękowe i halucynacje. Mundurowi wbiegli do pokoju i siłą ściągnęli mężczyznę z parapetu.

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – 24 października 2022 roku, policjanci udali się na interwencję domową, gdzie były partner nachodzi dom zgłaszającej. Na miejscu interwencji policjanci rozmawiając z kobietą usłyszeli za drewnianym płotem charakterystyczny odgłos duszącej się osoby. Mundurowi natychmiast pobiegli w to miejsce i zauważyli mężczyznę wiszącego na pętli z paska. Po przytrzymaniu mężczyzny zaciśnięta pętla nie chciała się zluzować, dlatego policjanci zmuszeni byli złamać drewniany słupek na którym wisiał mężczyzna. Dzięki przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej udało się przywrócić u desperata funkcje życiowe.

 

 

 1. Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 14 października 2022 roku, pojechała z polecenia dyżurnego wraz z innym funkcjonariuszem w miejsce, gdzie nieznana osoba chce popełnić samobójstwo. Na miejscu mundurowi zauważyli, że na 4 piętrze budynku, po zewnętrznej stronie barierek balkonu stoi kobieta. Policjantka rozpoczęła rozmowę z nią i po kilkunastu minutach negocjacji kobieta zaczęła się uspokajać. Obecna na miejscu Straż Pożarna wyważyła drzwi i siłą wciągnięto kobietę do mieszkania.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie – 25 grudnia 2022 roku, udał się z polecenia dyżurnego, wraz z innym funkcjonariuszem, do miejscowości, gdzie osoba chce popełnić samobójstwo. W trakcie sprawdzania terenu w pobliżu jej miejsca zamieszkania,  z pobliskich stawów mundurowi usłyszeli plusk wody. Natychmiast pobiegli w to miejsce i zauważyli mężczyznę broniącego się przed utonięciem. Narażając własne życie wskoczyli do wody i wyciągnęli desperata na brzeg. Osobę przekazano załodze karetki pogotowia.

 

 1. Policjant i policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 17 marca 2023 roku, z polecenia dyżurnego pojechali na drogę wojewódzką 188, pomiędzy Złotowem a Zakrzewem, gdzie pojazdem ciężarowym miała kierować  osoba pod wpływem alkoholu. Na trasie mundurowi zauważyli zaparkowany pojazd w zatoce autobusowej. Wewnątrz znajdował się nieprzytomny mężczyzna.  Przez niedomknięte okno otworzyli drzwi i wyciągnęli mężczyznę z pojazdu. Okazało się, że pan chorował na hipoglikemię o czym świadczyły porozrzucane wewnątrz pojazdu paski do glukometru. Mundurowi podali osobie glukozę i udzielali pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia. Ratownicy medyczni stwierdzili u mężczyzny atak hipoglikemii, badanie poziomu cukru we krwi wskazywało, że był to stan zagrażający życiu.

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – 11 marca 2023 roku, policjanci w trakcie służby w miejscowości Podlesie Kościelne zauważyli jadący z naprzeciwka samochód osobowy, którego kierujący zmieniając naprzemiennie światła mijania na drogowe, dawał sygnał policjantom do zatrzymania się. Z pojazdu wysiadł mężczyzna, który poprosił o pomoc. Oświadczył, że wiezie synową oraz 3-letniego wnuka, który stracił przytomność w miejscu zamieszkania. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia małoletniego policjanci podjęli decyzję o przewiezieniu dziecka pojazdem uprzywilejowanym do szpitala. Jeden z policjantów ułożył chłopca na kolanach i udrożnił jego drogi oddechowe. Po przybyciu do szpitala w Wągrowcu chłopca przekazano personelowi medycznemu.

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – 4 marca 2023 roku, policjanci podczas patrolu zauważyli dym oraz płomienie wydobywające się z terenu z jednej posesji. Mundurowi natychmiast udali się we wskazane miejsce oraz powiadomili służby. Na miejscu ustalili, że pożarem objęty jest garaż przylegający do budynku mieszkalnego. Pożar zaczął szybko rozprzestrzeniać się na dom mieszkalny, doprowadzając tym samym do zadymienia pomieszczeń. Z wnętrza bardzo zadymionego budynku udało się wyprowadzić bezpiecznie dwie kobiety.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 24 października 2022 roku z polecenia dyżurnego wspólnie z innym policjantem pojechał do jednego z bloków, gdzie starszy mężczyzna potrzebował pomocy. Na miejscu, na klatce schodowej mundurowi zauważyli leżącego nieprzytomnego  mężczyznę, który mocno krwawił. Zatamowali krwawienie, jednak w trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia senior zaczął tracić funkcje życiowe. Policjanci natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku podjętych działań udało się przywrócić panu funkcje życiowe.

 

 1. Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – 19 kwietnia 2023 roku z polecenia dyżurnego KMP Poznań udali się na ul. Podgórną, gdzie zraniony nożem mężczyzna miał leżeć przed budynkiem. Na miejscu funkcjonariusze zastali mężczyznę leżącego w kałuży krwi. Jeden z policjantów podbiegł do mężczyzny i gdy zauważył silnie tryskającą krew z lewej nogi na wysokości uda, obiema rękoma zastosował bezpośredni ucisk na ranę, w celu zatamowania wypływu krwi. Drugi z policjantów za pomocą osobistego opatrunku przejął dalsze uciskanie miejsca zranienia. Zranionemu mężczyźnie policjanci założyli stazę taktyczną, która zatamowała krwotok. Po chwili pana przekazano ratownikom medycznym, którzy przyjechali na miejsce

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 10 lipca 2023 roku, policjanci z polecenia dyżurnego pojechali w rejon mostu Alei Jana Pawła II w Pile, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu mundurowi zauważyli osobę stojącą po zewnętrznej stronie barierek, która krzyczała, że wzięła dużą ilość leków nasennych i chce skoczyć do rzeki. Jeden z funkcjonariuszy wykorzystując chwilową nieuwagę mężczyzny podbiegł do niego i złapał za ręce, jednakże ten zaczął się szarpać i wskoczył do wody. Policjanci wbiegli natychmiast do rzeki i bezpiecznie wyciągnęli mężczyznę na brzeg.

 

 1. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 19 maja 2023 roku, policjanci z polecenia dyżurnego pojechali do jednego z domów w gminie Wierzbinek. Według zgłoszenia załogi pogotowia ratunkowego mężczyzna z zamknął się w domu i grozi wysadzeniem budynku za pomocą butli gazowej. Z dużym opanowaniem mundurowi podjęli rozmowę z mężczyzną, dzięki czemu udało się wejść do budynku przez uchylone okno. W trakcie wchodzenia policjantów przez okno mężczyzna odkręcił butlę z gazem, polał ją denaturatem i próbował podpalić. Policjanci obezwładnili mężczyznę i przekazali załodze karetki pogotowia.

 

 1. Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 28 czerwca 2023 roku, w trakcie powrotu ze służby do miejsca zamieszkania o godz. 14.30 w miejscowości Głodno zauważyła pojazd ciężarowy w rowie. Natychmiast pobiegła do kabiny kierowcy, przy której stała grupa osób. Osoby poinformowały że wewnątrz pojazdu znajduje się ranny mężczyzna. Policjantka weszła do kabiny kierowcy, gdzie siedział przytomny mężczyzna, który od wewnętrznej strony uda miał bardzo głęboką krwawiącą ranę. Z uwagi na uszkodzenia pojazdu mężczyzna nie mógł się z niego wydostać. Policjantka paskiem od spodni założyła opaskę uciskową i zatamowała krwawienie. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych sprawdzała funkcje życiowe i utrzymywała stały kontakt z mężczyzną.

 

 1. Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 20 maja 2022 roku, policjant wraz z innym funkcjonariuszem udał się do domu w gminie Rychwał, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze uzyskali informację, że popił on alkoholem leki psychotropowe, a następnie z nożem zamknął się w swoim pokoju. Mundurowi podjęli decyzję o wyważeniu drzwi. Wewnątrz pomieszczenia zauważyli desperata z zawiązaną pętlą na szyi przymocowaną do futryny okna. Mężczyzna wysunął się prawie cały przez okno i w ostatnim momencie mundurowi chwycili go i wciągnęli do pomieszczenia.

 

 1. Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu – 26 lipca 2023 roku ok. godz. 16.00,  w czasie wolnym od służby jechała swoim autem ulicą Bohaterów w Nowym Tomyślu, kiedy zauważyła leżącego na chodniku zakrwawionego mężczyznę, nad którym ktoś się pochylał. Funkcjonariuszka zatrzymał auto i natychmiast pobiegła w to miejsce. Zauważyła, że leżący mężczyzna ma na rękach kilka głębokich ran ciętych. Próbowała je zatamować, natomiast stojącemu mężczyźnie poleciła przynieś opatrunki oraz zadzwonić po służby ratunkowe. Po chwili zauważyła, że mężczyzna ma rany w innych miejscach na ciele, które nie były bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Zanim przyjechały służby ratunkowe oddech mężczyzny zaczął się pogarszać, wymieniony zaczął krztusić się wymiocinami. Policjantka pochyliła jego głowę jak najbliżej podłoża i zastosowała chwyt Heimlicha, tym samym udrażniając drogi oddechowe.

 

 1. Policjant i Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Kole – 27 luty 2023 roku z polecenia dyżurnego pojechali na ul. Toruńską w Kole, gdzie mężczyzna chce popełnić samobójstwo. Na miejscu osoby zgłaszające przekazały policjantom, że przed chwilą znany im osobiście mężczyzna polał swoją głowę niewielką ilością jakiegoś płynu oraz podpalił. Gdy ugasił ogień uciekł w kierunku bloków. Mundurowi natychmiast pobiegli we wskazanym kierunku i w jednym z bloków na klatce schodowej odnaleźli mężczyznę. Trzymał w rękach butelką oraz zapalniczkę i krzyczała, że chce spalić kamienicę i się zabi. Nie reagował na polecenia policjantów. W pewnym momencie polała swoja głowę płynem i podpalił. Zdążył również oblać płynem podbiegających do niego policjantów. Mundurowi natychmiast obezwładnili go i ugasili ogień. Wezzwana na miejsce karetka zabrała mężczyznę do szpitala.

 

 1. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – 14 lipca 2023 roku w trakcie służby w Kaliszu (konwój osób zatrzymanych) zauważyli w pojeździe siedzącego starszego mężczyznę z zamkniętymi oczami. Policjant kierujący radiowozem zatrzymał się i pobiegł do tego mężczyzny, natomiast drugi z policjantów pozostał w pojeździe z osobami konwojowanymi i natychmiast powiadomił o zdarzeniu przełożonego z Wydziały Konwojowego KWP Poznań. Razem z osobą postronną policjant przeniósł starszego pana z pojazdu na rozłożony koc przy radiowozie oraz wezwał karetkę pogotowia. Senior miał wyczuwalny oddech oraz puls, jednak po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia zaczął tracić funkcje życiowe. Natychmiast przystąpiono do resuscytacji krążeniowo oddechowej, którą na zmianę wykonywali policjanci oraz ratownicy. Po kilku minutach udało się przywrócić u pana funkcje życiowe

 

 1. Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu –15 lutego 2023 roku, policjant z polecenia dyżurnego udał się wraz z innym funkcjonariuszem do mieszkania, gdzie osoba miała popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze wraz z załogą karetki pogotowia znaleźli odciętego mężczyznę z pętlą wisielczą na szyi. Mundurowi wraz z ratownikami przez kilkanaście minut prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, w wyniku której, udało się przywrócić mężczyźnie funkcje życiowe.

 

 1. Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy – 31 sierpnia 2023 roku w trakcie służby na terenie dworca PKP Poznań Główny, na peronie 8 zauważyli mężczyznę, który leżał w nienaturalny sposób na ławce. Po sprawdzeniu funkcji życiowych okazało się, że mężczyzna nie oddycha, nie reaguje na bodźce zewnętrzne i nie ma wyczuwalnego tętna. Mundurowi natychmiast podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową oraz wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. W trakcie podjętych przez policjantów czynności ratunkowych udało się przywrócić u mężczyzny funkcje życiowe.

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie – 26 maja 2023 roku, policjanci pojechali do jednego z bloków w Gnieźnie gdzie osoba dopuściła się innej czynności seksualnej wobec małoletniej dziewczynki. Na miejscu policjanci ustalili, że mężczyzna zamknął się w swoim mieszkaniu. W rozmowie z członkami rodziny sprawcy policjanci dowiedzieli się, że mężczyzna choruje na schizofrenię i nadużywa alkoholu, a chwilę przed przyjazdem policjantów zakomunikował, że wyskoczy z balkonu. Policjanci poszli do mieszkania sąsiadującego z tym, w którym przebywał sprawca i przez balkon, a następnie po gzymsie ściany zewnętrznej budynku weszli na balkon jego mieszkania. Widząc policjantów mężczyzna wybiegł na balkon i w tym momencie został obezwładniony.

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie – 4 lipca 2023 roku zostali skierowani przez dyżurnego do poszukiwań kobiety, która chce popełnić samobójstwo. W parku miejskim na skraju pomostu jeziora Wolsztyńskiego mundurowi zauważyli osobę odpowiadającą rysopisowi. Widząc biegnących w jej kierunku policjantów kobieta wskoczyła do jeziora. Policjanci wyciągnęli kobietę z wody na pomost i po chwili przekazali załodze karetki pogotowia.

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie – 30 września 2023 roku z polecenia dyżurnego pojechali do jednego z mieszkań przy ul. Budowlanych w Gnieźnie, gdzie miało dojść do pożaru. Na miejscu policjanci byli pierwsi ze służb i zlokalizowali mieszkanie, z okien którego wydobywał się czarny dym. Od razu wbiegli na trzecie piętro. Na klatce schodowej spotkali mężczyznę, który oświadczył, że w mieszkaniu przebywa starsza schorowana kobieta. Mieszkanie były zamknięte, dlatego mundurowi wyważyli drzwi. Od razu uderzył ich podmuch gorącego powietrza wraz z duszącym dymem, a wewnątrz widoczne były płomienie. Przy pomocy latarek funkcjonariusze znaleźli leżącą na korytarzu nieprzytomną kobietę. Po kolanach próbowali się do niej przedostać, jednak za pierwszym razem dusili się dymem i musieli się wycofać. Poprosili więc sąsiada o ręczniki namoczone wodą, które założyli sobie na głowę chroniąc drogi oddechowe. Policjanci ponownie weszli po kolanach do palącego się mieszkania i tym razem wyciągnęli nieprzytomną starszą panią na korytarz. Po chwili do mieszkania dotarli strażacy, którzy na kocu wynieśli seniorkę z budynku. Kobiecie udzielono pierwszej pomocy, po której odzyskała przytomność. Karetka zabrała starszą panią do szpitala.

 

 1. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu –  15 sierpnia 2023 roku, policjanci zostali skierowani na interwencję domową w związku ze zgłoszeniem o mężczyźnie, który ma myśli samobójcze. W trakcie rozmowy z dyżurnym mężczyzna oświadczył, że ma założony sznur na szyi i chce się zabić. W trakcie przejazdu policjantów na interwencję dyżurny poinformował ich, że jego rozmowa z mężczyzną została przerwana, a w tle słychać charczenie. Na miejscu, w jednym z pomieszczeń gospodarczych mundurowi znaleźli wiszącego na sznurze mężczyznę. Policjanci oswobodzili go i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku podjętych działń udało się przywrócić u mężczyzny funkcje życiowe.

 

 1. Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 8 sierpnia 2023 roku, w czasie wolnym przebywał w swoim mieszkaniu, kiedy został powiadomiony telefonicznie przez sąsiada przebywającego w Niemczech, że jego mąż chce popełnić samobójstwo. Funkcjonariusz pobiegł do domu sąsiadów, jednak drzwi wejściowe były zamknięte. Zza drzwi usłyszał charakterystyczne charczenie, w związku z czym pobiegł na taras, uniósł żaluzje i wybił szybę. Będąc wewnątrz mieszkania zauważył wiszącego na pasku od spodni, tracącego przytomność mężczyznę. Policjant uwolnił go i udzielił pomocy. Karetka pogotowia zabrała pana na badania do szpitala.

 

 1. Policjant Komendy Powiatowej Policji we Wrześni – 25 lipca 2023 roku z polecenia dyżurnego wraz z innym funkcjonariuszem został skierowany do mieszkania  na terenie Wrześni, gdzie miało dojść do próby samobójczej. Na miejscu funkcjonariusze zastali grupę młodych osób oraz leżącego nieprzytomnego młodego mężczyznę. Świadkowie oświadczyli, że osobę odnaleziono w pokoju w pozycji półsiedzącej na łóżku. Mężczyzna miał zaciągniętą pętlę wykonaną z przewodu elektrycznego, którego koniec był przywiązany do belki sufitowej. Policjanci wraz z obecnymi na miejscu ratownikami medycznymi udzielili mężczyźnie pomocy i przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową. Po ustabilizowaniu funkcji życiowych mężczyzna został zabrany do szpitala.

 

 1. Policjant z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni –  28 listopada 2022 roku, policjant wspólnie z innym funkcjonariuszem zostali wysłani z polecenia dyżurnego do pustostanu przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni, gdzie miała znajdować się osoba z myślami samobójczymi. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli mężczyznę na 3 kondygnacji budynku. Siedział na poręczy balkonu i powtarzał, że chce się zabić. Mimo złego stanu budynku, który groził zawaleniem mundurowi pobiegli do mężczyzny. Widząc, że mężczyzna puszcza się barierki  jeden z policjantów w ostatniej chwili złapał go za rękę. Mundurowy pod wpływem ciężaru na chwilę stracił równowagę, jednak pomógł mu asekurujący go partner. Wspólnymi siłami wciągnęli mężczyznę na balkon. Został on zabrany na badania do szpitala.

 

 1. Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 31 lipca 2023 roku w Centrum Pobrań Tkanek Szpiku Kostnego Centrum Medycznego w Warszawie oddała szpik z tarczy biodrowej dla niespokrewnionego biorcy. Funkcjonariuszka zapisała się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych /DKMS/ w 2018 roku, a w lipcu 2023 roku została poinformowana o znalezieniu tzw. „bliźniaka genetycznego” chorego na nowotwór. Do przeszczepu są kwalifikowani pacjenci, u których wyczerpano możliwości leczenia konwencjonalnego i jest to jedyna szansa na dalsze życie.

 

 1. Policjantka Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 3 września 2023 roku, policjantka wspólnie z kolegą z patrolu została wysłana na interwencję domową dotyczącą przemocy w rodzinie. Po zakończonych czynnościach przed blokiem do mundurowych podeszli rodzice pokrzywdzonej z interwencji domowej chcący porozmawiać o sytuacji życiowej ich córki. W pewnym momencie ojciec zgłaszającej interwencję zemdlał uderzając głową o drzwi pojazdu. Policjantka natychmiast zaczęła udzielać pomocy przedmedycznej. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia starszy pan przestał oddychać wobec czego policjantka udrożniła drogi oddechowe oraz przystąpiła do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mężczyźnie co jakiś czas powracał oddech, jednakże po chwili znowu go tracił. Po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia udało się przywrócić u mężczyzny funkcje życiowe.

 

 1. Policjant z  Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie – w lutym 2023 roku, policjant oddał szpik z tarczy biodrowej dla niespokrewnionego biorcy. Funkcjonariusz zapisał się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych /DKMS/ w 2018 roku a w grudniu 2022 roku został poinformowany o znalezieniu tzw. „bliźniaka genetycznego”.

 

 1. Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – 2 stycznia 2023 roku, policjanci z polecenia dyżurnego pilnie pojechali do jednego z mieszkań na terenie miasta, gdzie patrol policji potrzebował pomocy. Na miejscu interwencji funkcjonariusze z KP Poznań Północ zatrzymali agresywnego, pobudzonego mężczyznę, któremu założono kajdanki na ręce trzymane z tyłu. W pewnym momencie zatrzymany przestał oddychać, wobec powyższego zdjęto mężczyźnie kajdanki i funkcjonariusze OPP Poznań przystąpili do czynności ratujących życie. Mundurowi na przemian prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową do przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego. Po kilku minutach policjantom pod nadzorem ratowników medycznych udało się przywrócić funkcje życiowe i uratować osobę. Mężczyznę zabrano na badania do szpitala.

 

 1. Policjantka i policjant z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu – 26 września 2023 roku, z polecenia dyżurnego pojechali na interwencję do jednej z kamienic w Zbąszyniu, gdzie z jednego z mieszkań wydobywa się dym. Policjanci od razu pobiegli do tego mieszkania. Ustalili, że w lokalu może przebywać 90-letni mężczyzna. W związku z realnym zagrożeniem życia i zdrowia seniora oraz innych mieszkańców kamienicy, mundurowi podjęli decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. W środku znaleźli leżącego na podłodze starszego mężczyznę. Pan został ewakuowany w bezpieczne miejsce, gdzie udzielono mu pomocy. Jeden z policjantów jako strażak OSP Zbąszyń wszedł ponownie do pomieszczeń i ugasił źródło pożaru.

 

 1. Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Turku – 11 września 2023 roku, policjantka przebywała na urlopie wypoczynkowym na wyspie Rodos. Około godz. 21:00 w trakcie meldowania się w recepcji, usłyszała krzyki i wzywanie pomocy dobiegające z hotelowego holu. Funkcjonariuszka natychmiast pobiegła w miejsce, skąd dobiegał hałas i zauważyła jak mężczyzna trzyma na rękach 1,5 roczne dziecko, które nie oddychało, miało sine usta. Funkcje życiowe były  niewyczuwalne. Policjantka przystąpiła do resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wyniku której, dziecko zaczęło oddychać i odzyskało przytomność.

 

 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala Kryształowe Gwiazdy
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
 • gala
Powrót na górę strony