Aktualności

Poznań - Bezpieczna droga do szkoły. Wielkopolscy uczniowie „machają” kierowcom

Data publikacji 05.09.2023

Od 5 września 2023 roku w Wielkopolsce rusza kolejna edycja akcji „Pomachaj kierowcy”. Współpraca, wzajemna tolerancja i przyjaźń pomiędzy kierowcą a pieszym może naprawdę zadziałać. Bądźmy wobec siebie życzliwi na drodze!

Pośpiech, roztargnienie, brak wyobraźni oraz wzajemnego zrozumienia doprowadza do wielu nieszczęść i tragedii na drogach, również w rejonie przejść dla pieszych. Zdarza się, że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też sytuacji, gdzie pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd. Istotnym jest, by zarówno kierowca pojazdu oraz pieszy w rejonie przejść dla pieszych nawiązali ze sobą kontakt wzrokowy. Gest w postaci pomachania ręką do kierowcy, a także nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego może wpłynąć na bezpieczne przejście przez jezdnię. 
Podjęte przez nas działania profilaktyczne będą polegały na obecności policjantów w rejonach najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonach szkół. Funkcjonariusze będą zachęcać pieszych, przede wszystkim dzieci do pomachania kierowcy, nawiązania z nim kontaktu wzrokowego, a następnie wspólnie będą przechodzić przez jezdnię.  
Apelujemy do kierowców o przyłączenie się do akcji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego i pomachanie do pieszego, który znajduje się w rejonie przejścia dla pieszych. Gest ten może spowodować, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego upewni się wówczas, że jest widoczny dla kierowcy i w bezpieczny sposób przekroczy jezdnię. Liczymy na Was i Waszą współpracę! Zróbmy wszystko, by było bezpieczniej!

Za współpracę dziękujemy Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego województwa wielkopolskiego. 

Izabela Czerwińska/LK
 

Powrót na górę strony