Aktualności

KWP – Sprawcy kradzieży samochodu trafili do aresztu

Data publikacji 28.08.2023

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn na gorącym uczynku kradzieży pojazdu. Przy zatrzymanych policjanci znaleźli m. in. urządzenia służące do łamania elektronicznych zabezpieczeń pojazdów. Po usłyszeniu zarzutów decyzją sądu obydwaj podejrzani zostali aresztowani na 3 miesiące.

Kryminalni z Sekcji d/w z Przestępczością samochodową Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu od pewnego czasu rozpracowywali grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów na terenie całej Wielkopolski.

Ustalili, że jednym ze sprawców jest mężczyzna, który w przeszłości był wielokrotnie zatrzymywany przez policjantów za kradzieże pojazdów. Okazało się, że nie było to dla niego żadną przeszkodą, aby kontynuować swoją przestępczą działalność.

23 sierpnia br. na terenie poznańskich Jeżyc policjanci zatrzymali ustalonego 41-latka oraz jego 29-letniego towarzysza, na gorącym uczynku kradzieży pojazdu marki Kia o wartości 65 tysięcy złotych. Właściciel nie zdążył się zorientować, że jego auto zostało skradzione. O tym fakcie dowiedział się od policjantów.

Kryminalni przeszukali samochód, którym przyjechali sprawcy. Był to osobowy citroen skradziony w Poznaniu na początku czerwca br. Przy zatrzymanych policjanci znaleźli m. in. urządzenia służące do łamania elektronicznych zabezpieczeń pojazdów. W miejscach ich zamieszkania, na terenie Poznania i powiatu poznańskiego, kryminalni zabezpieczyli części od dwóch skradzionych samochodów marki Kia oraz dwa pojazdy marki Kia i Hyundai, które były oferowane do sprzedaży na portalach aukcyjnych. W mieszkaniu jednego z sprawców policjanci zabezpieczyli także maski, które prawdopodobnie były wykorzystywane podczas kradzieży.

Wszystkie zabezpieczone części oraz pojazdy zostaną poddane ekspertyzie przez biegłego z dziedziny mechanoskopii.

Obydwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty kradzieży samochodu i na wniosek prokuratora decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące.

Policjanci zajmujący się tą sprawą gromadzą materiał dowodowy, który w przyszłości może stanowić podstawę do przedstawienia podejrzanym kolejnych zarzutów. Według ustaleń śledczych podejrzani zajmują wysokie miejsce w hierarchii środowiska złodziei samochodowych działających w Wielkopolsce.

Za kradzieże pojazdów kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Iwona Liszczyńska

  • Samochód zabezpieczony przez policjantów
  • Zatrzymany mężczyzna
  • Części samochodowe zabezpieczone przez policjantów
  • Maski prawdopodobnie wykorzystywane przez policjantów podczas kradzieży aut
  • Części samochodowe znalezione na terenie "dziupli" i zabezpieczone przez policjantów
Powrót na górę strony