Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Organizatorzy oszustw „na wnuczka” aresztowani na 3 miesiące

Data publikacji 22.05.2023

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn – organizatorów oszustw dokonanych w Niemczech metodą na wnuczka. Zatrzymania to efekt współpracy nawiązanej z policją w Monachium. Obydwaj podejrzani decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące.

Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu od pewnego czasu pracował nad sprawą zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw, gdzie ofiarami były głównie osoby starsze. Policjanci ustalili, że grupa działa w Poznaniu i powiecie poznańskim. W marcu 2022 roku kryminalni ustalili, że członkowie tej grupy dokonali dwóch oszustw na terenie Monachium. Straty pokrzywdzonych seniorów w stolicy Bawarii  wyniosły równowartość 292 tysięcy złotych.

Kryminalni przekazali swoje ustalenia niemieckim stróżom prawa. Nawiązana współpraca skutkowała zatrzymaniem na terenie Niemiec dwóch mężczyzn, którzy na zlecenie organizatorów odebrali gotówkę od pokrzywdzonych. Mundurowi odzyskali cześć skradzionych pieniędzy i złota.

26 kwietnia br. w Poznaniu kryminalni z komendy wojewódzkiej zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn – inicjatorów przestępczego procederu. To poznaniacy w wieku 42 i 44 lat. Jeden z mężczyzn był w przeszłości notowany przez Policję.  

Po usłyszeniu zarzutów dotyczących oszustw i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, na wniosek prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu podejrzani zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące.

Sprawcy zatrzymani na terenie Niemiec zostali już nieprawomocnie skazani na podstawie tamtejszego prawa. Zatrzymani w Poznaniu staną przed polskim sądem. Grozi im do 10 lat więzienia.

Iwona Liszczyńska

Powrót na górę strony