Aktualności

KWP - Cześć ich pamięci!

Data publikacji 03.03.2023

Pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego w Poznaniu przy ul. Swobody upamiętniono rocznicę wydania przez sowiecki władze rozkazu zamordowania polskich jeńców wojennych.

5 marca br. przypada 83. rocznica wydania rozkazu wymordowania 22 tysięcy polskich jeńców wojennych i więźniów przetrzymywanych w sowieckich obozach i więzieniach. Upamiętnienie tego wydarzenia, w którym wzięli I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut i Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Mariusz Wiśniewski, odbyło się przy Pomniku Pamięci Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego, który znajduje się w parafii pw. Św. Jerzego w Poznaniu.

Pod pomnikiem został złożony symboliczny wieniec i zapalone znicze. Ks. kan. Grzegorz Szafraniak proboszcz Kościoła Garnizonowego Policji odmówił krótką modlitwę za zmarłych.

395 imion i nazwisk wyrytych na stalowych tablicach pomnika, to tylko część tych funkcjonariuszy, którzy w tamtych dniach umierali za idee, którym służyli. Polskich Policjantów zginęło wówczas kilka tysięcy. Umierali za orła białego, za polską flagę, za ojczyznę i za społeczeństwo. 

Cześć ich pamięci!

Maciej Święcichowski

Powrót na górę strony