Aktualności

KWP - Bezpieczny powrót z wakacji

Data publikacji 26.08.2022

Przed nami ostatni weekend wakacji. Przede wszystkim będzie to czas powrotów z udanego wypoczynku. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w tym przypadku dotyczących przede wszystkim ruchu drogowego.

Podczas tegorocznych wakacji na wielkopolskich drogach doszło do 431 wypadków drogowych oraz 4548 kolizji. W zdarzeniach tych 39 osób straciło życie, a 489 zostało rannych.

To liczby, jednak za nimi kryją się ludzkie dramaty i wielkie rodzinne tragedie!

Dlatego pamiętajmy, że już samo przygotowanie do podróży jest bardzo istotne i ma ogromne znaczenie oraz wpływ na bezpieczeństwo.

W przypadku podróży samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny – ogumienie, oświetlenie oraz obowiązkowe wyposażenie – trójkąt, gaśnica. Warto zadbać również o to,
by w pojeździe znajdowała się apteczka oraz kamizelka odblaskowa. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym i wyspanym. Podróż należy zaplanować tak, by uwzględnić w niej przerwy, które z pewnością pozwolą pokonać zmęczenie.

Pamiętajmy również o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Pasów nie zapina się dla Policji, należy zapinać je dla siebie, by lepiej czuć samochód i nad nim panować. W razie wypadku chronią życie.

Wielu z nas zapewne będzie podróżowało z rodziną, a także najmłodszymi pociechami. Wówczas właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch będzie przypięty pasami i będzie podróżował w foteliku. Tej zasady nie można lekceważyć nawet na krótkich dystansach. Pamiętajmy, że nawet nasze najlepsze umiejętności jazdy nie chronią przed błędami innych użytkowników drogi.

Poniżej przypomnienie dotyczące przewożenia dzieci.

Każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Taki wymóg nakładają na prowadzącego pojazd obowiązujące przepisy. Urządzenia tego typu są podzielone na pięć grup:

grupa 0 - obejmuje tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze
do 10 kg,

grupa 0+ - nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg,

grupa I - foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg,

grupa II - foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg,

grupa III – podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg.


Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodny z europejską normą ECE R44/03 (znak homologacji - w kółku litera E z numerem kraju, w którym przeprowadzono badanie, albo znak bezpieczeństwa).

Urządzenia do przewożenia noworodków i niemowląt należy zamocować tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną. W pojazdach wyposażonych w poduszki powietrzne, podczas tego typu sytuacji poduszkę powietrzną pasażera należy wyłączyć.

Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy.
Tego typu urządzenia Obecne aktualnie w sprzedaży foteliki i nosidełka wyposażone są we własne pasy bezpieczeństwa. Sam fotelik należy jednak umocować do kanapy lub siedzenia standardowymi pasami bezpieczeństwa będącymi na wyposażeniu samochodu. Warto przeczytać instrukcję dołączoną do fotelika i stosować się dokładnie do zawartych w niej zaleceń.

Dopuszczalne są sytuacje, które zwalniają opiekunów z zabezpieczania dzieci w ten sposób podczas jazdy.

  • Gdy waga i wzrost dziecka nie pozwalają dobrać dla niego odpowiedniego fotelika (dotyczy dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu).
  • Gdy dziecko jest przewożone karetką, radiowozem lub taksówką.
  • Gdy rodzice podróżują z trójką dzieci i dwoje z nich już używa fotelików, natomiast trzeci fotelik nie mieści się. Wówczas pociecha, która skończyła 3 lata, może być przewożona bez fotelika, ale pod warunkiem, że będzie siedziała na środku, przypięta pasami bezpieczeństwa.
  • Gdy ze względów medycznych lekarz odradza wożenie dziecka w foteliku.

Pamiętajmy także, by nie pozostawiać żadnych przedmiotów luzem w samochodzie. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one wyrządzić krzywdę pasażerom!

Wszystkim życzymy udanych i przede wszystkim bezpiecznych podróży.

Izabela Czerwińska/MŚ

Powrót na górę strony