Aktualności

KWP - „Haki na Cyberataki” i projekt „Seniorze bądź Bezpieczny”

Data publikacji 23.05.2022

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu wspólnie z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu realizuje projekt o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pn. „Seniorze bądź Bezpieczny”. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu Fundacji Santander Bank Polska pn. „Haki na Cyberataki”. Najbliższe spotkanie z seniorami już w piątek!

„Seniorze bądź Bezpieczny” to projekt skierowany do seniorów. Jego głównym celem jest budowanie umiejętności skutecznej obrony przed próbami wyłudzenia środków finansowych, w tym manipulacji oraz podnoszenie umiejętności bezpiecznego korzystania z narzędzi internetowych wykorzystywanych przez bankowość elektroniczną. 

Metody wykorzystywane przez oszustów przybierają coraz bardziej zróżnicowane formy działania. Przestępcy udoskonalają swoje metody, dostosowując je do obecnie panujących wydarzeń w kraju i na świecie. W zależności od preferencji danej osoby, wybierają metodę, która dla tej osoby może być w danym czasie najbardziej realistyczna i wiarygodna. Oszuści to często także osoby dobrze wykształcone w swoim fachu. Grupy przestępcze zajmujące się procederem oszustwa i wyłudzania pieniędzy, często werbują do swoich szeregów osoby po to żeby najpierw przeszkolić je w zakresie szeroko rozumianej manipulacji i wykorzystywania podczas rozmowy różnego rodzaju socjotechnik, w celu wywarcia zamierzonego wpływu na rozmówce, a w tym przypadku swoją przyszłą ofiarę. 

Biorąc pod uwagę powyższe treści warto zwrócić uwagę na to jak ważna jest edukacja senioralna. Współczesny senior mając po drugiej stronie osobę wyspecjalizowaną w przestępczych manipulacjach, musi być równie dobrze wyedukowany w zakresie znajomości metod wykorzystywanych przez oszustów, jak i sposobów przeciwdziałania, tak żeby nie stać się ofiarą przestępców. Wychodząc temu naprzeciw planowany jest szereg różnego rodzaju przedsięwzięć profilaktycznych, takich jak, spotkania, festyny, konferencje oraz audycje radiowe.

W najbliższy piątek 27 maja br. o godzinie 18.00 w Domu Kultury Stokrotka w Poznaniu przy ulicy Cyniowej 11 odbędzie się spotkanie z udziałem Aktora Teatru Nowego w Poznaniu Pana Michała Grudzińskiego. Spotkanie będzie miało charakter edukacyjny, skupiony na bezpiecznej bankowości elektronicznej. W trakcie spotkania aktor będzie odgrywał rolę seniora, który napotyka na różne próby oszustw. Po każdej ze scen odegranych przez aktora, komentarze będą udzielali specjaliści w przedmiotowym zakresie: Wolontariusz Fundacji Santander Bank Polska oraz Policjant z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Chętne osoby serdecznie zapraszamy!

Andrzej Karpiński/DPB
 

Powrót na górę strony