Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Zabezpiecz mieszkanie lub dom przed włamaniem

Data publikacji 18.02.2022

Domy i mieszkania, w których często gromadzimy dorobek wielu lat naszej pracy, często stanowią cel dla złodzieja. Dlatego warto zastanowić się, czy zrobiliśmy wszystko, aby zmaksymalizować ryzyko włamania do naszego mieszkania czy domu.

Podstawowe zasady zabezpieczenia mieszkania, domu:

  • Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż zamki o zwiększonej odporności na włamanie oraz wizjer. Wskazanym jest zamontowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu i domofonu. Spowoduj aby światło na klatce schodowej czy przed wejściem do domu oświetlało stojącą przed drzwiami osobę. Przydatne mogą okazać się również zabezpieczenia elektroniczne w tym system kamer monitorujących mieszkanie, dom czy przyległy teren pod naszą nieobecność.
  • Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa.
  • Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzję lub zasłony tak, aby wnętrze  mieszkania było niewidoczne z zewnątrz. Nie afiszuj się swym stanem posiadania.
  • Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, biżuterii, innych cenniejszych przedmiotów jest bank.
  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy.
  • Wykonaj zdjęcia, zanotuj na marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (kamera, aparat fotograficzny, rower, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznakuj (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać  i udowodnić, czyją są własnością).
  • Zwracaj uwagę na kręcących się przy klatkach schodowych czy w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być bardzo przydatne, gdyby do włamania doszło.
  • Sprawdzaj wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego domu, mieszkania.  Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że część kradzieży miała swój początek w nawiązywanych wcześniej kontaktach. Osoby takie, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. rozpoznanie i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań. Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności.
  • Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom, mieszkanie.

Pamiętajmy - najlepszym "zabezpieczeniem" domu, mieszkania jest życzliwy sąsiad.

Henryk Gabryelczyk/IL

Powrót na górę strony