Piła - Kierowca „oszukał” dane z tachografu - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Piła - Kierowca „oszukał” dane z tachografu

Podczas kontroli funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego oraz policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pile został zatrzymany kierujący pojazdem ciężarowym Iveco wraz z naczepą. Mężczyzna dokonał modyfikacji drogomierza w swoim pojeździe. Grozi za to wysoka kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 5.

31 lipca br. funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy marki Iveco wraz z naczepą, którego kierującym okazał się 25-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli funkcjonariusze odkryli ingerencję w urządzenie drogomierza, przez które niemożliwy był poprawny odczyt danych zawartych w tachografie pojazdu.

Na miejsce został wezwany patrol Wydziału Ruchu Drogowego pilskiej Policji, który potwierdził sytuację, a następnie w związku popełnionym przestępstwem zatrzymał mężczyznę. Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z policjantami pilskiej drogówki ustalili, że kierujący zamontował w pojeździe specjalny magnes, który zakłócił prawidłową pracę tachografu oraz uniemożliwił odczyt jego rzeczywistych parametrów takich jak prędkość pojazdu, ilość przebytych kilometrów, a także czas pracy kierowcy.

25-letni obywatel Ukrainy usłyszał już zarzuty. W myśl artykułu 306 Kodeksu Karnego, za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi wysoka kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 5.

 

Wojciech Zeszot/DPB