KWP - BEZPIECZNY PRZEJAZD – SZLABAN NA RYZYKO! - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

KWP - BEZPIECZNY PRZEJAZD – SZLABAN NA RYZYKO!

Data publikacji 30.07.2020

Przejazdy kolejowe to szczególne miejsca w ruchu drogowym. Chwila nieuwagi lub lekceważenia zasad bezpieczeństwa, kończy się tragedią. Pamiętajmy o tym podczas naszych podróży.

Wielu w ramach codziennej rutyny w drodze do pracy lub innego celu podróży przekracza przejazd kolejowy. Nie wiadomo jak wielu potrafiłoby zachować zimną krew w sytuacji awaryjnej, zagrażającej życiu na takim przejeździe. Często za to spotkać można na nim kierujących niestosujących się do obowiązujących przepisów m.in. niezatrzymujących się przed znakiem STOP, omijających rogatki czy też wjeżdżających na przejazd w momencie pulsowania czerwonych świateł sygnalizatora. Przykłady takiego nieodpowiedzialnego zachowania zobaczyć można tutaj (https://www.bezpieczny-przejazd.pl/ku-przestrodze/)

Ochrona życia i zdrowia ludzkiego jest głównym celem działań zmierzających do ograniczenia liczby zdarzeń, do których dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych. Jak co roku jednym z nich jest akcja edukacyjno-prewencyjna realizowana w okresie wakacyjnym w rejonie wyżej wskazanych miejsc pod nazwą „Bezpieczny Piątek”. W cyklicznych działaniach uczestniczą policjanci Ruchu Drogowego z Wielkopolski oraz pracownicy kolei i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Obecni na miejscu funkcjonariusze poza prewencyjnym oddziaływaniem, prowadzą akcję informacyjną, edukując uczestników ruchu drogowego, przypominając o zasadach bezpiecznego korzystania z przejazdów kolejowych, a także eliminowania tych negatywnych jak korzystanie z tzw. „dzikich przejść przez tory”.

Jednym z poruszanych wątków jest temat oznakowania przejazdów kolejowo-drogowych i przejść naklejką z 9 cyfrowym numerem identyfikacyjnym, indywidualnym dla każdego z nich w ramach projektu Żółta Naklejka PLK. Wiedza na temat funkcjonowania takiego oznakowania i sposobu postępowania w sytuacji awaryjnej może uratować życie. Dzwoniąc pod numer 112, podając indywidualny numer zapisany na Żółtej Nalepce i krótko opisując sytuację, do której doszło na przejeździe uruchamiamy procedurę awaryjną. Informacje o lokalizacji trafiają do PKP, a następnie do obsługi nadjeżdżającego pociągu w celu jego spowolnienia lub całkowitego zatrzymania w bezpiecznej odległości. Posiadając tę wiedzę i umiejąc korzystać z narzędzi, jakie nam udostępniono w ramach projektu #ŻółtaNaklejkaPLK, możemy zyskać niezbędny czas pozwalający uratować ludzkie życie.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących realizowanych projektów w ramach kampanii dostępnych jest na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl .

Łukasz Gruszczyński/MŚ