Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Skuterem po wodzie

Data publikacji 22.06.2020

Masz skuter wodny i już planujesz wodne wojaże? A może myślisz o spróbowaniu tej emocjonującej aktywności? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj dobre rady policjantów z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu.

 
Nastały długo wyczekiwane letnie dni i coraz chętniej wyjeżdżamy nad wodę. Dla osób aktywnych i lubiących adrenalinę jest to dobra okazja, by wypróbować swoich sił w sportach wodnych. Popularne w ostatnim czasie stały się skutery wodne. Dlatego policyjni wodniacy przedstawiają zasady, którymi należy się kierować, aby lato i sezon wodny był dla wszystkich bezpieczny.
 
Skuter wodny to mały statek o napędzie mechanicznym, przystosowany do przewozu jednej lub więcej osób, przeznaczony do ślizgów lub wykonywania ewolucji na wodzie. W granicach powiatu poznańskiego istnieje legalna możliwość pływania skuterami wodnymi na Jeziorze Niepruszewskim oraz Jeziorze Bnińskim oraz po rzece Warta. Korzystając z tych akwenów każdy sternik i użytkownik skutera powinien jednak zapoznać się z regulaminami wewnętrznymi, z których dokładnie otrzyma informacje w jakie dni, w jakich godzinach oraz na jakim zasięgu obszaru akwenu powinien pływać. 
 
Kolejnymi działaniami sternika planującego taką aktywność powinno być:
1. sprawdzenie stanu technicznego skutera,
2. skompletowanie dokumentów :
do pływania skuterem (oraz innej jednostki pływającej powyżej 10kW) uprawnia patent co najmniej Sternika Motorowodnego (młodzież do 16 roku życia mogą pływać na sprzęcie z ograniczeniem mocy silnika do 60kW), 
dowód rejestracyjny,
3. wyposażenie w środki ratunkowe oraz zrywkę umożliwiającą awaryjne wyłączenie silnika,
4. gaśnice są obowiązkowe tylko w przypadku skuterów, których długość przekracza 3,5 metra, a prawidłowa ich ilość zależy również od mocy silnika,
5. znajomość przepisów żeglugowych pod kątem funkcjonowania szlaku żeglownego,
6. sprawdzenie zapowiadanej pogody, a w szczególności wiedza o nadchodzących anomaliach pogodowych.
 
ZŁOTE ZASADY UŻYTKOWNIA SKUTERÓW WODNYCH:
Nigdy nie pływaj pod wpływem alkoholu.
Sprawdzaj stan techniczny skutera jeszcze przed zwodowaniem.
Przed wypłynięciem zakładaj zrywkę na nadgarstek lub mocuj ją do kamizelki, co pozwoli na jej  prawidłowe działanie.
Nie wytwarzaj fali w portach, w pobliżu plaż lub innych jednostek pływających np. kajaki, rowerki wodne, deski SUP.
Pamiętaj, że do holowania narciarza lub statku powietrznego wymagana jest dodatkowa licencja.
Pamiętajmy o prawie drogi, które mówi, że łodzie, w tym skuter o dużej prędkości, w hierarchii ustępują na wodzie innym jednostkom pływającym. 
 
Podstawy prawne, które warto znać: 
  • Uchwała nr XIV/185/V/2016 Rady Miasta w Poznaniu z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na niektórych jeziorach powiatu poznańskiego. 
  • Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie śródlądowych dróg wodnych.
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa I Gospodarki Morskiej z dnia 8 listopada 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa przy uprawianiu turystyki wodnej.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych.
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury  z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie polskiego rejestru jachtów oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych.
 
Monika Murawska/DPB
Powrót na górę strony