Informacja Wydziału Finansów KWP w Poznaniu
Informujemy, ze zgodnie z otrzymanym stanowiskiem Zespołu Prawnego KWP w Poznaniu, w przypadku zasądzenia przez Sąd nawiązki w związku z np. nieuzasadnionym wezwaniem funkcjonariuszy Policji, zasadne jest dochodzenie od osoby zobowiązanej, kwoty wynikającej z wyroku, jednakże sporządzanie w takim przypadku protokołu szkody jest niecelowe.
Nawiązka określona w art. 66 § 2, w związku z art. 28 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r., Nr 46 poz. 275 ze zm.) jest jednym ze środków karnych, który zawiera w sobie elementy cywilnoprawne, jak i penalne. Może być wyłącznie orzekana, gdy zachowanie sprawcy wykroczenia przewidzianego w art. 66 § 1 k.w. spowodowało niepotrzebną czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu bezpieczeństwa publicznego. Orzeczenie o nawiązce po uprawomocnienu, stanowić będzie tytuł egzekucyjny. Wtedy może być egzekwowane w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
Nawiązka nie pełni wyłącznie funkcji odszkodowawczych i jej celem nie jest tylko wyrównanie uszczerbku w sferze dóbr prawnie chronionych. Gdyby więc ustawodawca chciał rekompensować organowi koszty związane z popełnieniem przedmiotowego wykroczenia, to wprowadziłby możliwość orzekania o obowiązku naprawienia szkody, a nie nawiązki.