KWP - Antyterrorystyczne warsztaty dla słuchaczy SP w Słupsku
Tematyka fakultatywnych zajęć była ściśle związana z zagrożeniami terrorystycznymi i ładunkami wybuchowymi, jakie wykorzystują zamachowcy. We wstępie omówiono między innymi przyczyny terroryzmu i idee przyświecające między innymi zamachowcom z hiszpańskiej ETA i czy irlandzkiej IRA. Policyjni antyterroryści omówili wybrane przykłady zdarzeń bombowych w Polsce a także zaprezentowali materiały i urządzenia wybuchowe, które wykorzystują przestępcy. Słuchacze dowiedzieli się również jak reagować na zagrożenia bombowe, a także jakie działania podjąć po uzyskaniu informacji o niebezpiecznym ładunku.
W drugim dniu zajęć odbyły się także pokazy na placu apelowym. Uczestniczący w zajęciach słuchacze mieli okazję zobaczyć prawdziwą realizację neutralizacji ładunków wybuchowych znajdujących się w różnych miejscach. Zajęcia praktyczne pokazały wiele prostych czynności, które pozwalają ujawnić ładunek wybuchowy jednocześnie są stosunkowo bezpieczne dla samego policjanta. Wśród takich wskazówek znalazł się na przykład sposób podejścia do pojazdu, w którym umieszczono ładunek wybuchowy.
Wykładowcy prowadzący zajęcia wielokrotnie podkreślali młodym policjantom, że fachowa wiedza ma temat materiałów wybuchowych, czy jakiekolwiek działania w tym zakresie, wymagają od policjanta szczególnej pokory i krytycznego podejścia do własnych możliwości.
- Jeden nieopatrzny ruch i - w najlepszym wypadku stracicie rękę czy nogę - w tej dziedzinie nigdy nie przeceniajmy własnych możliwości, dotyczy to również nas - mówili antyterroryści.
Warsztaty zostały przygotowane przez asp. Krzysztofa Piaseckiego, dowódcę IV Kompanii. Wcześniej odbyły się fakultety poświęcone przestępczości samochodowej.