Norway Grants

KWP - Projekt Nemesis – seminarium szkoleniowe dla śledczych

W dniach 7-9 grudnia br. w Licheniu Starym odbyło się seminarium w ramach projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pn. „NEMESIS – nowoczesny model systemu śledczego w zakresie przestępstw seksualnych”. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci specjalizujący się w takich dziedzinach jak genetyka, biologia, psychologia, seksuologia, medycyna sądowa i prawo.

Projekt przewiduje m.in. przeprowadzenie cyklu seminariów dla policjantów i pracowników Policji bezpośrednio zaangażowanych w jego realizację.

Tematem grudniowego seminarium szkoleniowego, zorganizowanego przez Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP w Poznaniu było „Wzmocnienie potencjału służb dochodzeniowo – śledczych w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępstw seksualnych.”

Dnia 7 grudnia przedmiotowe seminarium otworzył wspólny wykład mł. insp. Michała Białęckiego p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Przestępstw Niewykrytych z Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP oraz Tomasza Kołady, starszego specjalisty Zespołu ds. Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego KGP. Wykład ten dotyczył funkcjonowania Zespołów ds. Przestępstw Niewykrytych w jednostkach Policji, stanowił również w drugiej części studium przypadku zabójstwa Aniki Czarneckiej. Następnie głos zabrała Paulina Wnukiewicz, biegła z dziedziny psychologii i seksuologii Sądu Okręgowego w Warszawie. Tematem jej wystąpienia była taktyka przesłuchania sprawców przestępstw na tle seksualnym. Funkcjonowanie zbiorów DNA omówił podinsp. Jakub Mondzelewski z Wydziału Badań Genetycznych CKLP. Temat przestępczości seksualnej kobiet przybliżyła dr Anna Więcek-Durańska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Instytutu Psychologii i Zakładu Psychologii Klinicznej Człowieka Dorosłego. Następnym prelegentem był insp. w stanie spoczynku Rafał Pawłowski, który przedstawił zarys czynności w sprawie uprowadzenia osoby.

W drugim dniu seminarium uczestnicy mogli wysłuchać wystąpienia dra hab. n. med. Czesława Żaby, kierownika Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, na temat przestępstw seksualnych w aspekcie medyczno-sądowym. Problemy metodologii analityczno-śledczej „Archiwum X” omówił dr Michał Gabriel-Węglowski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Tematem następnego wykładu były „Różne oblicza seksualności człowieka w kontekście opiniowania sądowo-psychologicznego. Między nauką, a praktyką”. Wykład ten poprowadziła prof. Beata Pastwa-Wojciechowska z Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Uniwersytetu Gdańskiego. Nadkom. Justyna Kowalska wraz z asp. Sylwią Balcerzak z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Łodzi, wspólnie poprowadziły wykład o predykcji cech fenotypowych na podstawie analizy DNA.  Opowiadały o możliwościach badawczych w zakresie odtwarzania przewidywanego wyglądu osoby. Nadkom. Justyna Laskowska z Sekcji Biologii i Genetyki Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu omówiła sprawę kryminalną z grudnia 2021, ze szczególnym uwzględnieniem roli odpowiedniego zabezpieczenia śladów biologicznych. Następnym prelegentem był ekspert w pracowni Genetyki Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Szczecinie podinsp.. Wojciech Achrem, który opowiadał o roli opinii biegłego z zakresu badań genetycznych w polskim postępowaniu karnym.

Ostatniego dnia seminarium uczestnicy mieli okazję posłuchać dra Jakuba Czarnego, który opowiadał o organizacji nowoczesnego laboratorium. Dr Natalia Rogalska-Niżnik z Sekcji Biologii i Genetyki Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu omówiła analizę genomu człowieka technologiami nowej generacji. Zastosowanie badań antroposkopijnych w procesach wykrywczym i karnym to temat, który przybliżył kom. Krzysztof Berg z Sekcji Technik Audiowizualnych i Fotografii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu. Ostatnim prelegentem na seminarium był podinsp. Robert Kącki z Zespołu ds. analizy i prowadzenia postępowań niewykrytych „Archiwum X” Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu. Przedstawił on uczestnikom konferencji Nemesis wykład dotyczący zabójstwa, do którego doszło w 2015 r. w Lusówku.

Spotkanie to było okazją do wymiany doświadczeń zawodowych i poszerzenia wiedzy wśród uczestników seminarium.

Małgorzata Meloch

  • seminarium Nemesis
  • seminarium Nemesis
Powrót na górę strony