Aktualności

KWP - Akcja "Bezpieczny piątek"

Wielkopolscy policjanci oraz przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. biorą udział w cyklicznej akcji „Bezpieczny piątek” podczas której pojawiają się na wybranych przejazdach kolejowych na terenie wielkopolski, po to aby uświadomić kierujących jakie zagrożenia mogą wyniknąć z niezachowania szczególnej ostrożności podczas pokonywania przejazdu kolejowego.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wraz z przedstawicielami PKP prowadzili w ostatnim czasie działania profilaktyczne na przejeździe kolejowym przy ul. Krańcowej w Poznaniu.
 Akcja ta ma na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych poprzez przedstawianie właściwych zachowań uczestników ruchu drogowego pokonujących przejazdy kolejowe. 
Podczas działań policjanci przestrzegali uczestników ruchu drogowego pokonujących przejazdy kolejowe przed nieprawidłowymi zachowaniami oraz wręczali ulotki i poradniki dotyczące zasad obowiązujących na przejazdach kolejowych. 
Zachowania jakich należy unikać:
 ·     objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
·     zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
·     wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
·     wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
·     omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,
·     niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych,
·     wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.
Pamiętajmy! 
Unikając nieprawidłowych zachowań na przejazdach kolejowych nie doprowadzimy do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych! Nie narazimy na niebezpieczeństwo siebie oraz innych osób. Bądźmy ostrożni!

Monika Klejnowska/lk

Powrót na górę strony