Aktualności

Policja na Targach Piwnych

DSC09386W dniach 14-16 listopada 2014 r., na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się TARGI PIWNE, związane z rozwijająca się branżą piwowarską, a zwłaszcza piwowarstwem rzemieślniczym.


Po raz pierwszy, na tego rodzaju imprezie, swoje stoisko zaprezentowała wielkopolska Policja.  Pod namiotem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu targowi goście i wystawcy mieli możliwość poddania się testom psychomotorycznym, sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przy użyciu alko testu wykorzystywanego przez policjantów w codziennej służbie, zapoznać się w zagrożeniami powodowanymi przez nietrzeźwych kierujących na drogach.

Każdy odwiedzający „policyjne stoisko” otrzymał opaskę odblaskową  przygotowaną przez organizatorów, z trafnym hasłem: „PO PIWIE WRAZAM SPACEREM”.  Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 11 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, od dnia 31.08.2014 r. „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.”

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się możliwość sprawdzenia swoich możliwości psychomotorycznych przy użyciu „Aparatu Piórkowskiego” – urządzenia wypożyczonego z pracowni badań kierowców Okręgowego Zespołu Działalności Gospodarczej Polskiego Związku Motorowego w Poznaniu. Każdy chętny mógł sprawdzić swój czas reakcji i koordynację wzrokowo-ruchową  oraz jej postępujący spadek proporcjonalny do ilości wypitego alkoholu. Odwiedzający stoisko otrzymywali naklejki „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” oraz „serduszka” kampanii społecznej „STOP wariatom drogowym”.

Policjanci ruchu drogowego obalali mity dot. spożywania alkoholu oraz dot. prowadzonych badań trzeźwości. Z uwagi na degustacyjny charakter, każdy odwiedzający Targi miał możliwość wielokrotnego sprawdzenia swojego stanu trzeźwości i obalić niektóre mity „krążące” w Internecie: „coś zjem i mogę jechać”, „po jednym piwie nic nie wykaże”, „odczekam godzinkę i mogę jechać”. Każdego targowego dnia Policja wykonała kilkaset badań trzeźwości.

Targi były doskonałą platformą spotkania się z kierowcami w innych warunkach niż drogowe. W swobodnych rozmowach z policjantami kierowcy pytali o kwestie interpretacji przepisów, trybu postępowania, grożących sankcji za przestępstwa i wykroczenia drogowe oraz o zagrożeniu wypadkowością na terenie kraju i Wielkopolski. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w ciągu 10 miesięcy br. wielkopolscy policjanci zatrzymali ponad 13 tys. osób, które kierowały pojazdami w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu - ponad 13 tys. osób, które mogły zostać drogowymi zabójcami. Dzięki doposażeniu w urządzenia do badania stanu trzeźwości policjanci wykonali ponad 800 tys. badań trzeźwości kierujących – więcej o ponad 50% niż w roku ubiegłym.

Do współorganizacji stoiska policjanci zaprosili również Šzkołę Auto. Nasi partnerzy wystawili gablotę ilustrującą zawartość 40 procentowego alkoholu w wielu popularnych trunkach. Wielkie zdziwienie zwiedzających wzbudzało uświadomienie sobie, że w piwie, winie, czy też w innych napojach alkoholowych znajduje tak duża porcja alkoholu.

Po zakończeniu Targów, większość wystawców upewniło się badaniem trzeźwości, że mogą bezpiecznie kierować pojazdami.

Powrót na górę strony