Aktualności

Zmiany w prawie drogowym dotyczące rowerzystów

j0395954Od 21 maja br. obowiązują nowe przepisy dotyczące rowerzystów. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadza szereg zmian szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa kierujących jednośladami. Ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 92 poz. 530).Oto lista niektórych zmian wprowadzonych ustawą:

  • Rowerzysta jadący na wprost ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami zmieniającymi kierunek jazdy.
  • Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym ( gdy droga dla rowerów przecina jezdnię )
  • Dotychczas drogi dla rowerów były dostępne tylko dla pojazdów jednośladowych. Zgodnie z nowymi przepisami  mogą z nich legalnie korzystać również pojazdy wielośladowe takie jak np. riksze, rowery z dwukołową przyczepką. Należy pamiętać, że tam, gdzie rowerzysta ma dostępną drogę dla rowerów, nie może poruszać się po jezdni.
  • Rowerzyści mogą jechać obok siebie pod warunkiem, że nie będzie to przeszkadzać innym uczestnikom ruchu drogowego ani zagrażać bezpieczeństwu,
  • Kolejną nowością w prawie drogowym jest śluza rowerowa. Zgodnie z ustawą śluza rowerowa jest to przestrzeń dla rowerów usytuowana między tarczą skrzyżowania a linią zatrzymania dla samochodów przed sygnalizacją świetlną (wyróżniona zazwyczaj innym kolorem nawierzchni). Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą minąć je i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami. Po zmianie świateł na zielone, rowerzysta jako pierwszy wjeżdża na skrzyżowanie i bezpiecznie udaje się w wybranym przez siebie kierunku.
  • Rowerzyści mają możliwość wyprzedzać jadące powoli pojazdy z prawej strony.
  • Rowerzyści i motocykliści na skrzyżowaniach mają możliwość jechać środkiem pasa ruchu a nie jak dotychczas przy prawej krawędzi jezdni.
  • Dopuszczalny stał się przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych
  • Rozszerzono listę sytuacji, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku. Do tej pory było to możliwe tylko wtedy, gdy rowerzysta opiekował się jadącym rowerem dzieckiem w wieku do 10 lat lub gdy „szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów." Z dniem wejścia w życie nowych przepisów rowerzysta uzyskał możliwość korzystania z chodnika także w sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła. W takiej sytuacji rowerzysta pamiętać jednak musi o tym, że na chodniku pierwszeństwo zawsze ma pieszy.
Powrót na górę strony