Aktualności

Kto rządzi na dzielni? Dzielnicowy!

P1015065Wczoraj na poznańskiej Lizawce i obiektach Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy ul. Taborowej odbył się wojewódzki finał już IX Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych Dzielnicowy Roku tradycyjnie objęty patronatem honorowym przez Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Wojewódzki Zarząd Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego. Jednocześnie naczelnicy wydziałów prewencji komend miejskich i powiatowych wielkopolskiego garnizonu Policji wzięli udział w odprawie roboczej, która dotyczyła między innymi obecnych priorytetów służby dzielnicowych w ramach programu Dzielnicowy bliżej nas.

W Służbie niezwykle ważnym elementem rozwoju zawodowego jest samokształcenie i aktywny udział w różnorodnych inicjatywach szkoleniowych organizowanych na wszystkich szczeblach organizacyjnych Policji w myśl uniwersalnej zasady: ćwiczenie czyni mistrza. Systematycznie zmieniane prawo i przepisy szczegółowe, które muszą nadążać za bieżącymi potrzebami, wymagają stałej aktualizacji wiedzy w tym zakresie. Nie inaczej jest również z umiejętnościami fizycznymi – kondycja fizyczna, lub technicznymi – techniki przeprowadzania interwencji i strzelectwo, które są niezbędne dla bezpiecznego wypełniania obowiązków zarówno z punktu widzenia podejmującego działania policjanta i jego partnera z patrolu, jak i osób postronnych, uczestniczących w zdarzeniach w najróżniejszym charakterze. Tylko systematycznie rozwijający się funkcjonariusze Policji we wszystkich tych elementach są w stanie zapewnić służbę na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo obywatelom, skutecznie wypełniając tym samym założenia nowej dewizy Policji – Pomagamy i chronimy.

Dzielnicowi ze wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego rywalizowali między sobą w trzech dyscyplinach. Pierwszą był sprawdzian wyszkolenia strzeleckiego. Każdy funkcjonariusz Policji służby prewencyjnej realizuje służbę w umundurowaniu i z wyposażeniem służbowym ściśle określonym przepisami. Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jest broń służbowa, której doskonalenie obsługi i użycia jest gwarantem bezpiecznego jej wykorzystania w uzasadnionym przypadku, a każdy przypadek użycia broni przez policjanta jest kontrolowany przez przełożonych. We wczorajszej rywalizacji sprawdzianem objęto umiejętności strzeleckie, w ramach których każdy policjant miał oddać po 6 strzałów w postawach stojącej i klęczącej do tarcz TS-9 i TS-10 popularnie zwanych francuzami.

Kolejną dyscypliną był test wiedzy zawodowej polegający na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 40 pytań opracowanych przez wykładowców Szkoły Policji w Katowicach, która w październiku będzie gospodarzem zawodów na szczeblu krajowym. Tegoroczny test wymagał znajomości wiedzy fachowej w takich obszarach jak:

  • założenia i zakres prewencji kryminalnej,
  • zapobieganie przemocy w rodzinie,
  • zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich,
  • przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej,
  • wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego służba konwojowa,
  • udzielanie pomocy bądź asysty organowi uprawnionemu do egzekucji wyroku sądowego,
  • wybrane elementy z tematyki legitymowania,
  • zatrzymywanie i przeszukiwanie osób,
  • udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej,
  • kryminalistyczne aspekty pracy policjanta prewencji,
  • kwalifikacje zdarzeń mających postać przestępstwa lub wykroczenia oraz postępowanie w sytuacji ich zaistnienia.

Dobór pytań jest nieprzypadkowy i obejmował obszary wiedzy niezbędnej dla realizacji zadań w codziennej służbie przez dzielnicowego. Specyfika tej służby bezpośrednio związana z rolą pierwszego kontaktu z Policją dla przeciętnego Kowalskiego powoduje, że jest to bardzo szeroki wachlarz tematyk.

Ostatnią konkurencją była symulacja przyjęcia klienta borykającego się z problemem uzależnienia alkoholowego swej żony – matki trójki dzieci, oraz własnej nieobecności w domu spowodowanej pracą zarobkową. Komisje sędziowskie oceniały umiejętności w zakresie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, tworzenia atmosfery pomocy obywatelowi, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wskazywania rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa i normami współżycia społecznego oraz propagowania sposobów unikania zagrożeń.

Równolegle do rywalizacji przebiegała odprawa robocza dla naczelników wydziałów prewencji komend miejskich i powiatowych województwa wielkopolskiego, której głównym celem było omówienie założeń programu Dzielnicowy bliżej nas, promowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, a polegającego na zwiększeniu dostępności dzielnicowych w przydzielonych im rejonach pełnienia służby. Program przewiduje poza wzrostem liczby dzielnicowych również dostosowanie formuły szkoleniowej dzielnicowych do wzrostu ich potrzeb związanych między innymi z komunikatywnością i odpornością na stres. Jednocześnie omówiono aspekty związane z wdrażaniem nowego sposobu komunikowania społeczeństwa z Policją w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Służy ona do obrazowego prezentowania informacji zgłaszanych przez mieszkańców posiadających dostęp do Internetu o zdarzeniach uwzględniających zarówno wybrane kategorie przestępstw oraz wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Pomagamy i chronimy wykorzystując do tego zarówno nowatorskie techniki szkoleniowe jak i nowinki techniczne, które pozwalają skrócić dystans między obywatelem a policjantem, i dodatkowo także zwiększyć jego efektywność działania w sposób satysfakcjonujący do środowiska sygnalizującego swe potrzeby w obszarze bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony