Aktualności

KWP - Turniej par patrolowych za nami - video

10XXIII edycja Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych Patrol Roku 2016 za nami! Tradycyjnie już rywalizacja została przeprowadzona na terenie naszego województwa pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, a wielkopolscy reprezentanci wyłonieni w jej trakcie, będą reprezentować nasz region w ogólnopolskich zawodach organizowanych przez Szkołę Policji w Słupsku.


W turnieju udział wzięły reprezentacje wszystkich 31 komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego oraz drużyny reprezentujące Oddział Prewencji Policji w Poznaniu i Komisariat Wodny Policji w Poznaniu. Każda ze startujących drużyn składała się z dwóch funkcjonariuszy, których łączne wyniki w trzech konkurencjach dały rezultat drużyny, brany pod uwagę w klasyfikacji generalnej turnieju.

Podobnie jak w latach ubiegłych o miano najlepszego patrolu walczyły także kobiety. Dodajmy, że czyniły to godnie, walcząc z kolegami jak równa z równym. Jedna z reprezentacji została całkowicie zdominowana przez płeć piękną, co nie znaczy w tym przypadku, że i słabszą. Wręcz przeciwnie! Należy zauważyć, iż w każdym kolejnym roku w rywalizacji biorą udział policjantki, które dają dowód sprawności w realizacji zadań służbowych, godny do naśladowania także przez ich kolegów z komend miejskich i powiatowych Policji. Dowodem na to jest historia wielkopolskich zawodów, w której w 2013 roku odnotowano sukces pary policjantów ze stanu Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu: st. sierż. Jakuba Busza i sierż. Małgorzaty Gałaty, która wywalczyła drugie miejsce w turnieju.

Zawody tradycyjnie odbyły się w oparciu o trzy konkurencje. Pierwszą był sprawdzian wyszkolenia strzeleckiego, który odbył się na terenie strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego Lizawka w Poznaniu. Każdy policjant miał zadanie oddać po 5 strzałów do dwóch tarcz typu TS-10 i TS-2. Wielkopolscy policjanci stanęli na wysokości zadania, potwierdzając swą gotowość do skutecznej realizacji nawet tych najtrudniejszych zadań z użyciem broni palnej.

Kolejne dwie dyscypliny zostały rozegrane już na terenie Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Pierwsza z nich, czyli test wiedzy zawodowej, polegała na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 40 pytań opracowanych przez wykładowców Szkoły Policji w Słupsku, która specjalizuje się w kształceniu kadr służby prewencyjnej na potrzeby całego kraju. Dlatego nie przypadkowo również Szkoła Policji w Słupsku jest także organizatorem i gospodarzem opisywanych zawodów na szczeblu krajowym. Tegoroczny test wymagał znajomości wiedzy fachowej w takich obszarach jak służba konwojowa, służba ruchu drogowego, kryminalistyka, wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego, udzielanie pomocy bądź asysty organowi uprawnionemu do egzekucji wyroku sądowego. Dobór pytań jest nieprzypadkowy i obejmuje wszystkie obszary wiedzy niezbędnej dla realizacji zadań w codziennej, wydawałoby się całkowicie rutynowej służbie, która taką nigdy nie jest. Właśnie ze względu na szeroki wachlarz zdarzeń, z którymi mają do czynienia funkcjonariusze pełniący służbę na popularnym krawężniku.

Ostatnią z konkurencji był sprawdzian sprawności fizycznej, który odbył się na torze zbudowanym na wolnym powietrzu. Jego założenia przewidywały zarówno konieczność przemieszczania się pojazdem ze szczególnym uwzględnieniem precyzji parkowania, jak i pokonania całego szeregu przeszkód terenowych w postaci ścian, drabinek i innych w tym jednej nazywanej popularnie dentystą, która składa się z czterech płotków z czego każdy zawodnik dwa musi pokonać dołem, a dwa kolejne górą.

Ponadto na trasie konkurencji należało przebiec przez wnętrze autobusu, z którego należało wyciągnąć 38 kilogramowy manekin, po czym należało go przenieść bez dotykania ziemi na odległość 50 metrów. W opinii obserwatorów godna podkreślenia jest dobra współpraca policjantów na torze, gdyż zaznaczyć należy, że tor był pokonywany jednocześnie przez dwuosobową reprezentację poszczególnych jednostek. To również potwierdzenie specyfiki pracy w służbie patrolowo-interwencyjnej. Bez wsparcia kolegi, czy też koleżanki w służbie nie ma możliwości osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów w podejmowaniu interwencji, które mogą być przecież bardzo obciążające nawet dla zgranego i doświadczonego duetu. Dlatego służba prewencyjna to miejsce gdzie indywidualizm poszczególnych policjantów musi zostać podporządkowany zespołowi.

Wkrótce poznamy oficjalne wyniki wczoraj rozegranych zawodów. Już teraz jednak warto zaznaczyć, iż w opinii obserwatorów turniej stał na wysokim poziomie rywalizacji. To potwierdza, iż nieprzypadkowy jest wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu i kraju. Przecież to właśnie rzetelnie realizowana służba patrolowo-interwencyjna w głównej mierze odpowiada za dobre oceny funkcjonowania całej formacji policyjnej.




{flvremote}/download.php?s=308&id=116540{/flvremote}



Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 58.98 MB)

Powrót na górę strony