Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie!
„Wszystkie drogi prowadzą do ludzi"
Antoine de Saint-E xupery
W poszukiwanie skutecznych form przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wspieraniu i pomaganiu ofiarom przemocy angażuje się coraz więcej specjalistów i instytucji. Zajmowanie się przemocą domową wymaga wnikliwego zrozumienia złożoności zjawisk występujących w życiu rodzinnym jak i szczególnej troski i rozwagi w trakcie interwencji.
W dniu 31 marca br. zakończył się cykl szkoleń z klerykami Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu , gdzie od grudnia ubiegłego roku odbywały się spotkania obejmujące problemy przemocy domowej i sposobów reagowania na nią.
Podczas spotkań z klerykami szeroko została omówiona profilaktyka zapobiegania przemocy, w tym procedura „Niebieskiej Karty". Przedstawione treści obejmowały również zagadnienia dotyczące rozpatrywania przemocy pod kątem jej dokonywania jak i sprawowania. Klerycy poznali mechanizmy uruchamiające i podtrzymujące przemoc, szukali odpowiedzi dlaczego niektórzy krzywdzą swoich bliskich wykorzystując swoją przewagę, dlaczego tak trudno przeciwstawić się sprawcy, kogo najczęściej dotyczy zjawisko przemocy oraz komu najtrudniej się z niej wyzwolić.
Uczestnicy warsztatów poznali powszechne przekonania i stereotypy dotyczące zachowań agresywnych, a także wiktymologicznych. Poruszone zostały także zagadnienia obejmujące odpowiedzialność prawną nieletnich sprawców czynów karalnych oraz zagrożonych demoralizacją, cyberprzemocy, problemem uzależnień wśród młodych ludzi.
Zauważenie problemu przemocy destabilizującego rodzinę, negatywnych wpływów na kształtowanie osobowości członków rodzin, a szczególności dzieci w nich wychowywanych, wydaje się być celem nadrzędnym. Zapobieganie przemocy wymaga multidyscyplinarnego działania wielu profesjonalistów, w tym księży którzy posiadają autorytet moralny złożony nie tylko z osoby duszpasterza, ale także wychowawcy, często specjalisty w określonej dziedzinie, obdarzonego zaufaniem w środowisku lokalnym, tym samym noszącym pomoc w sytuacjach kryzysowych.