Aktualności

KWP – Policyjni wodniacy radzą – lód bywa cienki!

WP 20160104 011Zima to dla najmłodszych czas beztroskiej zabawy w śniegu i na lodowiskach. Jest to jednak również okres występowania zagrożeń charakterystycznych tylko dla tej pory roku. Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu przypominają zasady zachowania się zimową porą w pobliżu akwenów oraz na lodowiskach.


Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu od początku zimy prowadzą szereg akcji profilaktycznych, przypominających o zagrożeniach jakie może nieść za sobą zimowe szaleństwo. Tworzą mapy zagrożeń, które mają na celu ograniczenie ryzyka wypadków.

Policjanci przypominają, że akweny naturalne zamarzają niejednolicie, występują cieki wody ciepłej, stwarzające zagrożenie cienkiego i łamliwego lodu. Natomiast rzeki, które cały czas płyną, są niebezpieczne, gdyż rzadko zamarzają w pełni!

Oto podstawowe zasady bezpiecznego zachowania podczas zimowych aktywności na zamarzniętych zbiornikach wodnych:

•    najbezpieczniejszym miejscem dla sportów zimowych to sztuczne lodowiska, gdzie funkcjonuje zabezpieczenie i opieka oraz mamy pewność co do struktury nawierzchni,

•    pamiętamy, że lód jest zawsze niebezpieczny,

•    dzieci zawsze powinny bawić się na lodzie pod opieką dorosłych,

•    jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne należy unikać zbiorników wodnych gdzie występują przeręble, ponieważ pod warstwą śniegu ich nie widać,

•    jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie, należy natychmiast wrócić na brzeg.

Ponadto policyjni wodniacy przypominają, że wędkarze powinni pamiętać, że mimo praktyki połowów w trudnych warunkach, rutyna może ich zgubić! Należy zawsze powiadomić bliskich o miejscu poławiania oraz każdy wędkarz powinien zimą być zabezpieczony w pazury asekuracyjne, które w razie niebezpieczeństwa ułatwią wydostanie się na zewnątrz.

Pamiętajmy, że każdorazowo widząc zagrożenie na zamarzniętych akwenach, gdzie istnieje ryzyko załamania lodu powiadomić należy służby ratownicze korzystając z bezpłatnych numerów alarmowych 112 lub 997.

Powrót na górę strony