Aktualności

Znakowanie zabytków w wielkopolskich kościołach

P1013205W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyło się szkolenie pod hasłem Znakowanie zabytków ruchomych w obiektach sakralnych metodą mikrocząsteczkową DNA przygotowujące przedstawicieli Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, inspektorów ochrony zabytków oraz policjantów wielkopolskiego garnizonu Policji do realizacji projektu, którego celem jest oznaczenie zabytków sakralnych, ułatwiające identyfikację przedmiotów w przypadku ich utraty w wyniku dokonania przestępstwa. Jednocześnie znakowanie tego typu przedmiotów stanowi dodatkowy element systemu zabezpieczeń, którym obejmowane są wielkopolskie obiekty sakralne, wpływając na wzrost ich bezpieczeństwa i szansy zachowania w nienaruszonym stanie dla kolejnych pokoleń.

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu na bazie wiedzy i doświadczeń funkcjonariuszy wydziałów kryminalnego i prewencji realizując Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej w obszarze ochrony dziedzictwa narodowegoprzygotowała wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, a także Archidiecezji Poznańskiej program prewencyjny pod hasłem Znakowanie zabytków ruchomych w obiektach sakralnych na terenie województwa wielkopolskiego. Inauguracja tego przedsięwzięcia nastąpiła 19 listopada 2015 roku podczas Targów SAKRALIA 2015 (Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów). Program zainicjowany został uroczystym podpisaniem jego założeń przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego ks. Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafała Batkowskiego, oraz Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jolantę Goszczyńską.

W pierwszym etapie prac zaplanowano oznakowanie zabytków ruchomych w dwóch najważniejszych świątyniach katolickich województwa wielkopolskiego, to jest kościołach katedralnych w Poznaniu i Gnieźnie, które ze względu na rangę i dzieje dysponują prawdziwymi skarbami dziedzictwa narodowego, które należy zachować dla kolejnych pokoleń, tak by mogły służyć samodzielnemu poznawaniu historii narodu i samookreślaniu się w zmieniającej się rzeczywistości. Kolejne etapy realizacji programu będą stopniowo obejmować pozostałe kościoły położone w granicach województwa wielkopolskiego, dążąc do oznakowania jak największej liczby obiektów, i wzrostu ich bezpieczeństwa, przy zastosowaniu zaawansowanych technologii o globalnym zasięgu.

Powrót na górę strony