Aktualności

Nielegalna działalność tzw. czyścicieli kamienic na cenzurowanym

IMG 2149W Wielkopolsce nie ma i nie będzie przyzwolenia na działalność tak zwanych czyścicieli kamienic. Mając pełną świadomość, że konflikt miedzy czyścicielami kamienic działającymi na zlecenie właścicieli a lokatorami istnieje przede wszystkim na gruncie prawa cywilnego, w związku z czym jego rozstrzygnięcie winno nastąpić przed właściwym sądem powszechnym, wielkopolskie instytucje podejmują działania szkoleniowe mające na celu podniesienie efektywności służb realizujących interwencje w kamienicach stanowiących zarzewie konfliktu między lokatorami a właścicielami i ich pełnomocnikami.

Na podstawie porozumienia o współpracy między Komendą Główną Policji i Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zostało zrealizowane w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu szkolenie dla policjantów z komend miejskich i powiatowych województwa wielkopolskiego. Jego celem jest wzrost kompetencji funkcjonariuszy, którzy podejmują interwencje w miejscu ogniskowania się rozbieżnych interesów lokatorów i właścicieli nieruchomości. Interwencje tego typu należą do jednych z najtrudniejszych. Względem policjantów, wzywanych na miejsce zdarzeń często przez przedstawicieli obydwu zwaśnionych stron, wymaga się najczęściej także orientacji w sprawach znajdujących swe oparcie w przepisach kodeksu cywilnego, czyli w sferze uwarunkowań prawnych, w których Policja nie dysponuje uprawnieniami do rozstrzygania i zajmowania stanowiska w sporze. Nie wszyscy uczestnicy zdarzeń tego typu są świadomi, że rola Policji w tych sprawach zaczyna się dopiero w momencie, gdy poróżnione strony podejmują działania nielegalne względem swych oponentów naruszając ład i porządek publiczny określony w procedurach karnych i wykroczeniowych polskiego prawodawstwa.

Przy tym niezwykle ważna jest także ogólna orientacja w kompetencjach różnych instytucji, które podobnie do Policji nie mają uprawnień do rozstrzygania istoty tego typu sporów. Dlatego zorganizowane szkolenie obejmowało spotkania z przedstawicielami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego w Poznaniu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu i Straży Miejskiej Miasta Poznania.

W słowach wstępu Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW Waldemar Paternoga podkreslił potrzebę współpracy międzyinstytucjonalnej celem niesienia pomocy osobobom poszkodowanym w wyniku nielegalnej działalności tzw. czyścicieli kamienic. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska omówiła kwestie związane z przestrzeganiem przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i zwróciła uwagę na to, iż przepisy szczegółowe wyraźnie nakazują konieczność ochrony samego zabytku, a nie własności do zabytku, która znajduje swe odzwierciedlenie w przepisach kodeksu cywilnego. Przedstawicielka Wielkopolskiego Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego w Poznaniu Małgorzata Janiszewska-Michalska przedstawiła zasady podejmowania działań przez nadzór budowlany i zaprezentowała przy tym wachlarz narzędzi prawnych jakimi dysponują jego przedstawiciele w przypadkach ujawnienia zdarzenia noszącego znamiona nielegalnej działalności tzw. czyścicieli kamienic. Przedstawiciele KWPSP w Poznaniu oraz SMMP także zaprezentowali przepisy resortowe i miejscowe dające podstawę do realizacji działań mających na celu dyscyplinowanie zakłócających ład i porządek, a także zagrażających bezpieczeństwu. Nie mniej ważna była także część policyjna szkolenia, w której poza zasadami podejmowania interwencji w miejscach publicznych oraz możliwymi kwalifikacjami prawnymi na gruncie kodeksów karnego i wykroczeniowego, przybliżono także specyfikę funkcjonowania najemcy i właściciela na gruncie prawodawstwa cywilnego, przy czym nie obyło się we wszystkich tych przypadkach bez oparcia o aktualne casusy prawne, także z terenu województwa wielkopolskiego.

Opisane szkolenie na poziomie wojewódzkim jest pierwszym etapem podnoszenia kompetencji policjantów w całym garnizonie wojewódzkim. Przygotowane w jego trakcie kadry w kolejnym etapie przystąpią do realizacji szkoleń w komendach miejskich i powiatowych Policji, co winno przełożyć się na wzrost kompetencji funkcjonariuszy służby prewencyjnej w całym województwie.

Powrót na górę strony