Nowy program profilaktyczny w Wielkopolsce - „Dopalacze niszczą życie!”
Wielkopolscy policjanci zachęcają do wspólnej walki z dopalaczami poprzez uczestnictwo w nowym przedsięwzięciu profilaktycznym realizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Program pod nazwą „Dopalacze niszczą życie” jest kolejną inicjatywą podjętą przez funkcjonariuszy w ramach projektu „Obserwatorium zagrożeń dla ludzi młodych”.
Wojewódzka inauguracja programu odbędzie się 4 września o godz. 10.00 w Ostrowskim Centrum Kultury przy ul. Wolności 2. Uroczyste rozpoczęcie programu, tego samego dnia odbędzie się także na terenie wszystkich powiatów województwa wielkopolskiego. W każdym mieście inauguracja poprzedzona zostanie premierą filmu Ostrowskiej Grupy PaT pt. „Dopalacze niszczą życie”. Ponadto prowadzone będą działania profilaktyczne realizowane przez młodzież (happeningi, przemarsze w celu zamanifestowania sprzeciwu społecznego przed zażywaniem oraz rozprowadzaniem środków odurzających, w szczególności dopalaczy).
Do realizacji przedsięwzięcia zaproszono Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewodę Wielkopolskiego, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Telewizję Polską.
Adresatami programu są uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, podopieczni świetlic socjoterapeutycznych, rodzice uczniów, pedagodzy, psychologowie, pracownicy służby zdrowia, a także mieszkańcy województwa wielkopolskiego.
Program ma na celu przekazanie wiedzy na temat konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych, neurologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających oraz wskazanie sposobów zapobiegania istniejącym zagrożeniom.
W ramach programu kreowane będą wzorce życia wolnego od uzależnień, wskazywane alternatywy dla zażywania narkotyków/dopalaczy oraz możliwości pomagania innym. Program zakłada aktywizowanie młodych ludzi w budowaniu mody na życie wolne od uzależnień i wyposażanie ich w umiejętności projektowania asertywnych zachowań, jak również włączenie do aktywnej pracy grona pedagogicznego placówek oświatowych i psychologów.
Jednym z elementów działań programu profilaktycznego, będzie kampania medialna i bilbordowa, połączona z promocją prac konkursowych na poziomie powiatów z finałem wojewódzkim.