Aktualności

Niedziela w Muzeum

IMG 0978Po raz kolejny wielkopolska Policja we współpracy z Krajową Radą Spółdzielczą oraz Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zorganizowała festyn rodzinny pod hasłem Niedziela w Muzeum - bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą. Była to jednocześnie znakomita okazja dla uhonorowania zwycięzców wielkopolskich eliminacji do XV Kynologicznych Mistrzostw Policji.

Tradycyjnie festyn odwiedziły niezwykle licznie całe rodziny Wielkopolan nastawione na aktywne spędzanie wolnego czasu, nie bojąc się przy tym dowiedzieć czegoś więcej na temat bezpieczeństwa. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy czynnym wsparciu ze strony Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.

W programie imprezy każdy uczestnik, bez względu na wiek, znalazł coś dla siebie. Liczne stoiska o charakterze profilaktycznym pozwalały sprawdzić między innymi koordynację wzrokowo-ruchową na tzw. aparacie Piórkowskiego, czy też zapoznać się dzięki alkogoglom ze skalą upośledzenia zmysłów występującą na skutek spożycia alkoholu. Dla najmłodszych dostępne było miasteczko ruchu drogowego oraz stoiska z grami i zabawami o tematyce profilaktycznej promującej bezpieczne formy zachowań. Obecny w trakcie imprezy był oczywiście Sierżant Pyrek, najlepszy przyjaciel najmłodszych mieszkańców Wielkopolski.

Ponadto Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego zorganizowało pokazy tkania na krośnie, wyrobu masła i sera, wypieku chleba, wyroby rzemieślników ludowych. Można było zapoznać się także z zabytkowymi maszynami i ciągnikami rolniczymi, z których kolekcji Muzeum słynie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy psów i koni służbowych zorganizowane przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

W trakcie imprezy nagrodzeni zostali również zwycięzcy wojewódzkich eliminacji do XV Kynologicznych Mistrzostw Policji, które w miesiącu czerwcu zostały przeprowadzone pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Zgodnie z nową tradycją zawodów w bieżącym roku rywalizowali ze sobą funkcjonariusze Policji dysponujący psami do poszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych, zwanych odpowiednio narkomanami i bombowcami. Warto przy tym zauważyć, że wielkopolscy przewodnicy Policji należą do najbardziej utytułowanych w kraju, kontynuując tradycję pierwszego ośrodka szkoleniowego psów służbowych, jaki powstał na terenie kraju po II Wojnie Światowej na Junikowie, wówczas jeszcze koło Poznania.

Na podium tegorocznych zawodów wojewódzkich stanęli: mł. asp. Jacek Burdziłowski z psem Hałas reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Pile, mł. asp. Krzysztof Ciach z psem Izba z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz mł. asp. Norbert Gabryelczyk z psem Hulka ze stanu Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim. Nagrody zwycięzcom wręczyli osobiście Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Michał Domagalski i Przewodniczący Regionu IPA Poznań Witold Drzażdżyński. Wielkopolską reprezentację na policyjnych zawodach ogólnokrajowych tworzą mł. asp. Jacek Burdziłowski wraz z najlepszym w zawodach przewodnikiem bombowca reprezentującym KMP w Poznaniu - st. sierż. Grzegorzem Ilnickim i psem Efaro.

Kolega Jacek Burdziłowski osiągnął sukces w tej imprezie po raz drugi z rzędu, w roku ubiegłym konkurując z psem patrolowo-tropiącym, co dało mu możliwość sięgnięcia po kolejne wyróżnienia w zawodach ogólnokrajowych (I miejsce drużynowo, III miejsce w klasyfikacji indywidualnej). Warto dodać, że kolega Grzegorz Ilnicki również jest doświadczonym przewodnikiem, który ma za sobą obiecujące występy w zawodach ogólnokrajowych. Przy tej okazji również warto zauważyć, iż skład reprezentacji wynika z uwarunkowań regulaminowych, które przewidują reprezentację złożoną z dwóch przewodników dysponujących po jednym psie do wyszukiwania zapachów narkotyków, oraz materiałów wybuchowych. Niestety najlepszy wśród bombowców Grzegorz Ilnicki zajął dopiero siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Jednak powyższe nie świadczy o przewadze jednej kategorii psów nad drugą, lecz jest efektem zawiłości regulaminowych, które w zależności od okoliczności mogą faworyzować jedną ze specjalności. W roku bieżącym to właśnie bombowce nie miały szczęścia w tym względzie.

Licząc na sukces Naszych reprezentantów w finale ogólnokrajowym XV Kynologicznych Mistrzostw Policji zapraszamy wszystkich już dziś do śledzenia informacji na ten temat na Naszych stronach oraz obiecujemy, że w Szreniawie będziemy mogli spotkać się ponownie, już za rok!

Powrót na górę strony