Aktualności

Rywalizacja psów specjalistycznych w Wielkopolsce rozstrzygnięta

Poznaliśmy rozstrzygnięcia rozegranych pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego eliminacji do XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji. Przewodnicy psów o specjalnościach do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych wraz ze swymi czworonożnymi partnerami rywalizowali o prymat w województwie i jednocześnie prawo do reprezentowania wielkopolskiego garnizonu w zawodach ogólnopolskich.

Tradycyjnie już zawody zostały objęte patronatem przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który od wielu lat sekunduje stojącej na bardzo wysokim poziomie rywalizacji przewodników psów policyjnych. Wystarczy wspomnieć, że do wielkopolskiego garnizonu należy, wywalczone w roku ubiegłym w kategorii psów patrolowo-tropiących, miano najlepszego w kraju. Zresztą tradycyjnie już od lat wielkopolska reprezentacja przewodników psów zaliczana jest do faworytów zawodów ogólnokrajowych, potwierdzając wysoki stopień profesjonalizacji tej formacji policyjnej, w czym swój udział ma także Komisariat Wodny Policji w Poznaniu, wyróżniający się efektywnością zastosowań psów do poszukiwania zapachu zwłok ludzkich i ratownictwa wodnego. Tak więc doskonałe wyniki stosowania psów policyjnych w służbie nie dotyczą tylko i wyłącznie specjalności do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych, popularnie zwanych w środowisku odpowiednio narkomanami i bombowcami, lecz charakteryzują całą grupę zawodową przewodników służby prewencyjnej posługujących się jeszcze psami o takich specjalnościach jak: patrolowe, patrolowo-tropiące i tropiące.

Tegoroczne wielkopolskie eliminacje zostały zdominowane przez przewodników posługujących się psami do wyszukiwania zapachów narkotyków. Dopiero siódme miejsce w tej klasyfikacji zostało zajęte przez najlepszego przewodnika pracującego z psem do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych. Jednak powyższe nie świadczy o przewadze jednej kategorii psów nad drugą, lecz jest efektem zawiłości regulaminowych, które w zależności od okoliczności mogą faworyzować jedną ze specjalności. W roku bieżącym to właśnie bombowce nie miały szczęścia w tym względzie.

Pierwsze miejsce zajął mł. asp. Jacek Burdziłowski z psem Hałas reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Pile, który osiągnął sukces w tej imprezie po raz drugi z rzędu, w roku ubiegłym stając w szranki z psem patrolowo-tropiącym, co dało mu możliwość sięgnięcia po kolejne wyróżnienia w zawodach ogólnokrajowych (I miejsce drużynowo, III miejsce w klasyfikacji indywidualnej). W związku z tym nikt w wielkopolskim policyjnym środowisku kynologicznym nie kryje nadziei, które wiążą się z jego udziałem w tegorocznych zawodach, które zaplanowano w miesiącu sierpniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, stanowiącym element struktury organizacyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Kolejne miejsca zajęli odpowiednio mł. asp. Krzysztof Ciach z psem Izba z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz mł. asp. Norbert Gabryelczyk z psem Hulka ze stanu Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim. Biorąc pod uwagę fakt, iż zgodnie z regulaminem zawodów reprezentację wojewódzkiego garnizonu tworzy dwóch przewodników, po jednym ze specjalnością do wyszukiwania zapachu narkotyków i materiałów wybuchowych, obok kolegi Jacka Burdziłowskiego skład reprezentacji dopełni najlepszy w zawodach przewodnik bombowca reprezentujący KMP w Poznaniu - st. sierż. Grzegorz Ilnicki wraz z psem Efaro.

Nadrabiając niedoskonałości regulaminowe wspomnimy w tym miejscu o cichych bohaterach zawodów, czyli przewodnikach psów do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych. Drugim w kolejności w tej specjalności w województwie wielkopolskim został mł. asp. Mateusz Bober z psem Egida z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie (w klasyfikacji generalnej 10.), natomiast na trzecim miejscu uplasował się st. asp. Stanisław Ludwiczak z psem Abażur (w klasyfikacji generalnej 11.), na co dzień służący w Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu.

Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców eliminacji do XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji nastąpi w dniu 12 lipca br. na Festynie rodzinnym organizowanym na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, na który wszystkich serdecznie zapraszamy.

Powrót na górę strony