Patrol Roku 2015
Znane już są wyniki rozegranego w czwartek pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka wojewódzkiego turnieju w ramach eliminacji do XXII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych Patrol Roku 2015, który wyłonił najlepszych policjantów służby prewencyjnej naszego województwa. We wrześniu, tradycyjnie w Szkole Policji w Słupsku, przyjdzie czas na wyłonienie najlepszych policjantów w tej największej grupie specjalności policyjnych na szczeblu krajowym.
Honorowym gościem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu była Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal, która z uwagą śledziła rywalizację policjantów na strzelnicy, gdzie rozegrana została jedna z dyscyplin stanowiących element turnieju. Pozostałymi były test wiedzy zawodowej oraz sprawdzian sprawności fizycznej.
W turnieju udział wzięły reprezentacje wszystkich 31 komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego oraz drużyna reprezentująca Komisariat Wodny Policji w Poznaniu. Należy przy tym zauważyć, iż ze względu na wielkość garnizonu i liczbę policjantów służby prewencji Komenda Miejska Policji w Poznaniu zgodnie z obowiązującym regulaminem wystawiła dwie drużyny. Każda z drużyn składała się z dwóch funkcjonariuszy, których łączne wyniki w poszczególnych konkurencjach dały rezultat drużyny brany pod uwagę w klasyfikacji generalnej turnieju. W składzie 7 reprezentacji komend znajdowały się kobiety, z czego jedna była całkowicie przez nie zdominowana. Zaznaczyć należy, że systematycznie z roku na rok rośnie reprezentacja kobiet w eliminacjach wojewódzkich zawodów. Przy tym, nie koniecznie musi to oznaczać osłabienie możliwości takiej kobiecej czy mieszanej drużyny, czego dowodziły doskonałe wyniki uzyskiwane przez nie w latach ubiegłych także w sprawdzianie sprawności fizycznej. Przypomnijmy, nie dalej jak w roku 2013 para policjantów ze stanu Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu: st. sierż. Jakub Busz i sierż. Małgorzata Gałat, wywalczyła drugie miejsce w turnieju.
Po raz pierwszy w historii turnieju w eliminacjach nie wzięła udziału reprezentacja Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Stało się tak ze względu na decyzję Komendanta Głównego Policji o zainicjowaniu rywalizacji między OPP całego kraju w ramach oddzielnych zawodów, co ma swoje uzasadnienie biorąc pod uwagę dużą specyfikę realizowanych zadań przez jednostki tej wyjątkowej pod wieloma względami formacji Policji. Zapewne taki sposób promocji służby zwartych pododdziałów Policji, jak i położenie większego nacisku na doskonalenie zawodowe pomogą w budowaniu prestiżu, elitarności, ale także, co zresztą najważniejsze, przyczyni się do dalszego wzrostu poziomu bezpieczeństwa publicznego. Tymczasem trzymamy kciuki za Naszych reprezentantów z OPP w Poznaniu, którzy dzisiaj zaczynają rywalizację w tym turnieju, rozgrywanym w Szkole Policji w Słupsku.
Zawody tradycyjnie odbyły się w oparciu o trzy konkurencje. Pierwszą był sprawdzian wyszkolenia strzeleckiego, który odbył się na terenie strzelnicy Wielkopolskiego Towarzystwa Sportowego „Tarcza 96” w Poznaniu. Dużą nowością, a przy tym także znaczącym utrudnieniem były zasady przeprowadzenia zawodów. Każdy policjant miał zadanie oddać po 6 strzałów do dwóch tarcz typu TS-10, popularnie zwanych „Francuzami” na dwóch różnych osiach strzeleckich. Jednak nie były to statyczne cele. W pierwszym przypadku należało oddać strzały do oddalającej się tarczy, która poruszała się w odległości do 25 metrów od strzelającego. W drugiej części rywalizacji należało oddać strzały zza zasłony w kierunku tarczy, która ukazywała się strzelcowi na dokładnie 10 sekund w odległości 15 metrów. Mimo bardzo wysoko zawieszonej poprzeczki, wielkopolscy policjanci stanęli na wysokości zadania, potwierdzając swą gotowość do skutecznej realizacji nawet tych najtrudniejszych zadań z użyciem broni palnej.
Kolejne dwie dyscypliny zostały rozegrane już na terenie Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Pierwsza z nich, czyli test wiedzy zawodowej, polegała na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 40 pytań opracowanych przez wykładowców Szkoły Policji w Słupsku, która specjalizuje się w kształceniu kadr służby prewencyjnej na potrzeby całego kraju. Nie przypadkowo również Szkoła Policji w Słupsku jest także organizatorem i gospodarzem opisywanych zawodów na szczeblu krajowym. Tegoroczny test wymagał znajomości wiedzy fachowej w takich obszarach jak służba konwojowa, służba ruchu drogowego, kryminalistyka, wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego, udzielanie pomocy bądź asysty organowi uprawnionemu do egzekucji wyroku sądowego. Dobór pytań zwłaszcza tych dotyczących ostatniej z kwestii jednoznacznie dowodzi tego, że doskonalenie zawodowe funkcjonariuszy Policji jest elastycznie dostosowywane do bieżących potrzeb, przyczyniając się dzięki temu do utrzymania wysokiego poziomu profesjonalizmu służby.
Ostatnią z konkurencji był sprawdzian sprawności fizycznej, który odbył się na torze zbudowanym na wolnym powietrzu. Jego założenia przewidywały zarówno konieczność przemieszczania się pojazdem ze szczególnym uwzględnieniem precyzji parkowania, jak i pokonania całego szeregu przeszkód terenowych w postaci ścian, drabinek i innych w tym jednej nazywanej popularnie dentystą, która składa się z czterech płotków z czego każdy zawodnik dwa musi pokonać dołem, a dwa kolejne górą. Ponadto na trasie konkurencji należało przebiec przez wnętrze autobusu, z którego należało wyciągnąć 38 kilogramowy manekin, po czym należało go przenieść bez dotykania ziemi na odległość 50 metrów. W opinii obserwatorów godna podkreślenia jest dobra współpraca policjantów na torze, gdyż zaznaczyć należy że tor był pokonywany jednocześnie przez dwuosobową reprezentację poszczególnych jednostek. To również potwierdzenie specyfiki pracy w służbie patrolowo-interwencyjnej. Bez wsparcia kolegi, czy też koleżanki w służbie nie ma możliwości osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów w podejmowaniu interwencji, które mogą być przecież bardzo obciążające nawet dla zgranego i doświadczonego duetu. Dlatego służba prewencyjna to miejsce gdzie indywidualizm poszczególnych policjantów musi zostać podporządkowany zespołowi.
Po zwycięstwo tym razem sięgnęli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie: st. post. Patryk Waszyk oraz post. Mateusz Ciszak, którzy uzyskali jedne z najlepszych wyników w konkurencjach sprawdzianu wyszkolenia strzeleckiego oraz sprawności fizycznej. Dzięki temu dziewiąta lokata w teście wiedzy zawodowej nie mogła już przeszkodzić w sięgnięciu po ostateczny triumf w turnieju. W sumie drużyna uzyskała we wszystkich konkurencjach 88 punktów na 99 możliwych do zdobycia.
Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej turnieju zajęły drużyny Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie. Drużyna Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu w składzie post. Mikołaj Kabała i post. Piotr Borda zdominowała konkurencję sprawdzianu wyszkolenia strzeleckiego i uzyskała czwartą lokatę w sprawdzianie sprawności fizycznej. Słabszy wynik w teście wiedzy zawodowej nie przeszkodził już tej drużynie w uzyskaniu drugiej lokaty w klasyfikacji generalnej, choć zaznaczyć należy, że o pierwszeństwie przed kolegami z KPP w Pleszewie: post. Maciejem Kubiakiem i post. Mateuszem Kordylas, decydowały regulaminowe zapisy, gdyż każda z tych drużyn uzyskała w sumie po 81 punktów.
Poza drużyną Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, najlepsze rezultaty w poszczególnych konkurencjach osiągnęły reprezentacje Komendy Powiatowej Policji we Wrześni oraz Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, które wyróżniły się odpowiednio w sprawdzianie sprawności fizycznej i teście wiedzy zawodowej. Niestety w ich przypadku słabsze występy w innych konkurencjach pogrzebały szanse na uzyskanie ostatecznego dobrego wyniku. Drużyna z KPP we Wrześni zajęła w ostatecznej klasyfikacji ósmą lokatę. Natomiast koledzy z KPP w Nowym Tomyślu zajęli osiemnastą pozycję.
Należy podkreślić, iż w opinii przedstawicieli komisji sędziowskich turniej stał na wysokim poziomie rywalizacji świadcząc o profesjonalizmie policjantów wielkopolskiego garnizonu Policji, co znajduje swe odzwierciedlenie w wysokim stopniu zaufania społecznego do Policji oraz poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa.
{flvremote}/biblioteka/filmy3/turniej-par.flv{/flvremote}