Zima słaba..., ale bezdomni nadal wymagają pomocy...
Zima tego roku jest do zimy… całkiem niepodobna. Dzieci i młodzież z tego powodu czują pewien zawód, gdyż wszyscy zdążyli przyzwyczaić się do mroźnej i śnieżnej pogody także w świąteczny czas. Stosunkowo wysokie temperatury i opady deszczu nie powodują jednak, że dla wszystkich jest to bezpieczny okres. W najbliższym czasie rodzić się będą pytania i obawy o bezpieczeństwo osób bezdomnych.
W okresie jesienno-zimowym, gdy panują wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe osoby dotknięte zjawiskiem bezdomności skuteczną pomoc mogą otrzymać m.in. w Ośrodkach Pomocy Społecznej funkcjonujących na terenie każdej gminy województwa wielkopolskiego. Pomoc ta może mieć na przykład formę udzielenia schronienia, posiłku, ubrania, a także zasiłku celowego na leczenie.
Pomoc w postaci udzielenia schronienia osobie bezdomnej może nastąpić poprzez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego w noclegowniach, schroniskach, domach dla bezdomnych i innych miejscach do tego przeznaczonych prowadzonych na terenie gminy. Ponadto osoba bezdomna może zostać objęta indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności, polegającym na wspieraniu osoby bezdomnej w rozwiązywaniu jej problemów życiowych, w szczególności rodzinnych i mieszkaniowych, oraz pomocy w uzyskaniu zatrudnienia. Program ten jest opracowywany we współpracy z osobą bezdomną i powinien uwzględniać jej indywidualną sytuację oraz zapewniać szczególne wsparcie dla osoby podejmującej decyzję o aktywnym uczestniczeniu w wychodzeniu z bezdomności. Dlatego Indywidualny program wychodzenia z bezdomności, stosownie do potrzeb osoby bezdomnej, może uwzględniać wszelkie środki pomocy, jakimi dysponuje ośrodek pomocy społecznej realizujący program. Warto pamiętać, że za osobę bezdomną objętą indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności ośrodek pomocy społecznej opłaca także składkę na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Instytucje publiczne oraz pozarządowe realizujące zadania w obszarze ograniczania zjawiska bezdomności dysponują całkiem szerokim wachlarzem działań. Jednak specyfika środowiska osób bezdomnych oparta w znacznej mierze także na świadomym podejmowaniu decyzji o egzystencji w improwizowanych schronieniach powoduje, że bardzo trudno jest osiągnąć satysfakcjonujące efekty w działaniach ukierunkowanych na wychodzenie osób z bezdomności. Nie stanowi to jednak żadnego usprawiedliwienia dla ewentualnej obojętności na los bliźniego, dotkniętego zjawiskiem bezdomności.
Na terenie całego województwa wielkopolscy policjanci wraz z przedstawicielami lokalnych Ośrodków Pomocy Rodzinie i straży miejskich i gminnych oraz instytucji szczególnie aktywnych w obszarze świadczenia pomocy osobom potrzebującym takich jak Caritas Archidiecezji Poznańskiej, regularnie odwiedzają miejsca pobytu, koczowiska osób bezdomnych, sprawdzając ogólną sytuację przebywających tam osób, informując o możliwościach otrzymania pomocy, a także udzielając niezbędnej pomocy rzeczowej.
Niech nie zwiedzie nas panująca pogoda. Także dzisiaj, wbrew pozorom dookoła nas funkcjonują także osoby wymagające pomocy. Sytuacja zaostrzy się w momencie wystąpienia gwałtownego załamania pogody. Ewentualne nagłe spadki temperatur będą bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi bez dachu nad głową.
Apelujemy o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarami nagłych ochłodzeń. Jeden telefon pod numery alarmowe 997 lub 112 może uratować życie człowiekowi!