Finał akcji "Bezpieczne Kibicowanie"
We wtorek 2 grudnia w Centrum Konferencyjnym UAM przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu odbyła się Gala podsumowująca program „Bezpieczne Kibicowanie”. Jest on realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu i Urząd Miasta Poznania. Spotkanie miało pokazać, że odpowiedzialne kibicowanie może być świetną i bezpieczną zabawą.
2 grudnia br. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego odbyła się Gala podsumowująca program „Bezpieczne Kibicowanie”. W Gali udział wzięli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał Kozłowski, Komendant Miejski Policji w Poznaniu mł. insp. Roman Kuster, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Dariusz Dymek, który reprezentował Wojewodę Wielkopolskiego, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania Hieronim Węclewski reprezentujący Prezydenta Miasta Poznania, Dyrektor i Kierownik ds. Organizacji i Bezpieczeństwa Lecha Poznań Henryk Szlachetka i Radosław Soltys oraz młodzież gimnazjalna ze szkół biorących udział w przedsięwzięciu. Spotkanie prowadzili podkom. Kinga Fechner-Wojciechowska z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu i Grzegorz Polak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania
Na początku wszyscy obecni przypomnieli sobie wydarzenia z 7 listopada. Na stadionie Lecha Poznań uczniowie poznańskich gimnazjów rywalizowali w konkursie na najlepszy doping swojej drużyny. Zmagania wygrało Gimnazjum nr 3 ze Starego Miasta.
Podczas gali gimnazjaliści i zaproszeni goście obejrzeli również spektakl „Heysel’ wystawiony przez Chojnickie Studio Rapsodyczne. Artyści pokazali w ciekawy i nietuzinkowy sposób czym jest kibicowanie i czym może się skończyć gdy wymyka się spod kontroli.
Głównym celem przyświecającym temu przedsięwzięciu jest promowanie właściwych postaw i zasad fair-play wśród młodzieży podczas udziału w imprezach sportowych. Pomysłodawcom zależy na tym, by młodzież zamiast reagować agresją w różnych sytuacjach stresowych, potrafiła ze sobą rozmawiać. Podczas tego spotkania uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie podczas debaty oksfordzkiej.
Tematem była teza mówiąca, że stadiony w Polsce są bardziej bezpieczne od tych na świecie. W jej trakcie należało za pomocą argumentów przekonać drugą stronę do swoich racji. Zwyciężyli zwolennicy tezy, że polskie stadiony są bezpieczne.
Po debacie głos zabrali zaproszeni goście. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego mł. insp. Rafał Kozłowski podkreślał jak ważna jest edukacja już od najmłodszych lat tak, by wraz z dorastaniem również zachowania młodych ludzi były bardziej odpowiedzialne. Komendant Kuster zwrócił uwagę, że poznańska policja jest dobrze przygotowana do zabezpieczania imprez sportowych, które odbywają się w Poznaniu.
Na zakończenie zaproszeni goście wręczyli upominki zwycięzcom konkursu na najlepsze kibicowanie. Nagrodzeni zostali również uczestnicy debaty oksfordzkiej.
Kibicowanie jest świetną zabawą i okazją do przeżycia niesamowitych emocji. Pamiętajmy, że dobra zabawa nie może wykluczać bezpieczeństwa. To właśnie od nas zależy, czy doping będzie się kojarzył z agresją i wulgaryzmami, czy z szacunkiem i kulturą.