"Prostytucja nieletnich jako jedna z form handlu ludźmi..."
W dniu 26 listopada 2014 roku w Poznaniu Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Zakład Poprawczy w Poznaniu zorganizował konferencję pt. „Prostytucja nieletnich jako jedna z form handlu ludźmi – praktyczne aspekty zapobiegania i wykrywania”.
Zorganizowanie konferencji miało na celu przedstawienie problematyki handlu ludźmi i procederu szeroko rozumianej prostytucji, a także zagrożeń z tym związanych oraz działań mających na celu ich ograniczenie, przy jednoczesnym udzieleniu wsparcia ofiarom przestępstw we współpracy z instytucjami pomocowymi.
Głównym zamierzeniem tego spotkania było przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej przedmiotowych zjawisk, sposobów ich rozpoznawania, przeciwdziałania i ograniczenia - przy jednoczesnym udzieleniu wsparcia ofiarom przestępstw we współpracy z instytucjami pomocowymi.
W imieniu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego insp. Rafała Batkowskiego rozpoczynając konferencję głos zabrał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego insp. Jarosław Rzymkowski. Komendant w swoim wystąpieniu podkreślał dużą potrzebę szkoleń podnoszących kwalifikacje osób i instytucji zajmujących się problematyką prostytucji i handlu ludźmi.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Regionalnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, grona pedagogicznego z placówek oświatowych woj. wielkopolskiego, Zakładów Poprawczych, Domów Dziecka, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, a także policjanci oraz studenci UAM Wydziału Nauk Edukacyjnych.
Handel ludźmi jest zjawiskiem niezwykle złożonym, na co wpływa kilka czynników. Po pierwsze, jest przestępstwem jednym z najsilniej oddziaływujących na ofiarę, na jej sytuację społeczną i psychiczną. Pozbawienie człowieka wolności, otoczenie go silną kontrolą, odebranie mu możliwości decydowania o własnym status quo, a także stosowanie wobec niego przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej, powoduje szereg negatywnych konsekwencji w jego psychice. Dopuszczając się handlu człowiekiem, dokonuje się gwałtu na przysługujących mu prawach podstawowych, takich jak wolność od tortur, prawo do samostanowienia, godność czy zakaz trzymania człowieka w niewolnictwie lub poddaństwie.
Z kolei skala zjawiska prostytucji szczególnie wśród osób nieletnich jest bardzo trudna do oszacowania. Policja na temat tego zjawiska zbiera informacje w oparciu o: przeprowadzane kontrole miejsc, gdzie może dochodzić do tego procederu, prowadzone działania operacyjne, a także od rówieśników prostytuujących się nieletnich.
Tematyczne obszary konferencji dotykają jednych z poważniejszych zagrożeń dzisiejszego świata, w którym proceder ten doczekał się wielu tragicznych przykładów zdarzeń i sytuacji szeroko opisywanych i komentowanych w środkach masowego przekazu.
Docierając do świadomości słuchaczy i wszystkich odbiorców tej konferencji, zaprezentowano doświadczenia wielu podmiotów, instytucji i służb, które z tym zjawiskiem stykają się, walczą i przeciwdziałają mu.
Wiedzą z prezentowanej tematyki podzielili się specjaliści z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Policji, Straży Granicznej, Fundacji „La Strada”, Fundacji „Dzieci Niczyje” oraz przedstawiciele nauki – z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.