Szkolenie Eksperckie Projektu PaT/E
W dniu 29 października br. w Hotelu Olimpia w Poznaniu, w ramach szkolenia eksperckiego projektu PaT/E odbyło się doskonalenie zawodowe specjalistów ds. prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego. Tematyka wykładów i warsztatów oscylowała wokół zagadnień związanych bezpośrednio z ideą innowacyjnego przedsięwzięcia Pat/E (edukacja) oraz tych ukierunkowanych na przedstawienie psychologicznych i społecznych uwarunkowań zachowania dzieci w traumatycznych sytuacjach, popartych przedstawieniem projektu pn. „Program wsparcia dziecka w sytuacji trudnej – Miś Przyjaciel”.
Szkolenie specjalistów ds. prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego ukierunkowane było przede wszystkim na problematykę wielopodmiotowego wsparcia dziecka w sytuacji trudnej. W tą właśnie, tak szczególną tematykę wpisało się nadrzędne zagadnienie omawiane przez podkom. Kingę Fechner-Wojciechowską dotyczące zasad realizacji pilotażowego programu pn. „Program wsparcia dziecka w sytuacji trudnej – Miś Przyjaciel”. Potrzeba wdrożenia działań o tak konkretnym spektrum jest pokierowane faktem, iż Policja Wielkopolska realizuje kilkaset interwencji rocznie, podczas których istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem, będącymi świadkami tragicznych wydarzeń lub doświadczających traumy o innym charakterze. Taką formą pomocy będzie natychmiastowe dostarczenie „obiektu” pozwalającego na koncentrację uwagi na przyjaznej, miłej zabawce, tradycyjnie obecnej w życiu – Misiu, wyposażonym dodatkowo we wszywkę z informacją o numerach alarmowych i dziecięcym numerze zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Przedmiotowe przedsięwzięcie wprowadzane na teren naszego województwa w miesiącu listopadzie będzie realizowane w ramach Programu wsparcia dziecka w sytuacji trudnej „Miś bezpieczeństwa” przez funkcjonariuszy uczestniczących w wykładach, którzy zostali włączeni w cykl szkoleń kaskadowych obejmujących ich rodzime jednostki.
W dalszej części szkolenia, w celu przybliżenia tematyki dziecka w sytuacji kryzysowej, Przewodnicząca Zarządu Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka – Pani Jolanta Graczyk omówiła psychologiczne i społeczne uwarunkowania zachowania dziecka w traumatycznych chwilach. Szczególny nacisk został położony na cztery wymiary krzywdzenia dzieci tj. krzywdzenie fizyczne, emocjonalne, seksualne i zaniedbanie. Niezwykle pomocnymi informacjami okazały się wskazówki jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone poparte zasadami wstępnej diagnozy sytuacji krzywdzenia dziecka w rodzinie.
W celu ugruntowania wiedzy prewencyjnej funkcjonariusze mieli również okazję przyswoić informacje przekazywane przez Kierownictwo Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu kom. Macieja Purola i podinsp. Piotr Manię, którzy przedstawili diagnozę zagrożeń występujących w jednostkach garnizonu wielkopolskiego w kontekście realizowanych działań profilaktycznych oraz analizę i ocenę struktur.
Istotnym elementem omawianego powyżej spotkania specjalistów ds. prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii była również obserwacja oraz aktywny akces w wybranych etapach procesu budowania niezwykle utalentowanej grupy młodzieżowej. Uwieńczeniem szkolenia był udział profilaktyków wielkopolskich w prapremierze spektaklu pn. „Sekret” przygotowanym przez nowo powstałą grupę PaT w Poznaniu.