Na IX Przystanku PaT o efektywności programów prewencyjnych
Otwarcie Ogólnopolskiego Przystanku PaT w Koninie w dniu 2 lipca 2014 roku było jednocześnie początkiem narady specjalistów ds. prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii komend miejskich/powiatowych Policji województwa wielkopolskiego na temat efektywnej realizacji programów prewencyjnych.
Zakres tematyczny poruszany podczas narady, która odbyła się na terenie Komendy Miejskiej Policji w Koninie obejmował szereg zagadnień oraz aspektów prawnych i praktycznych wykorzystywanych w pracy policjantów profilaktyków. Celem głównym było dążenie do profesjonalizacji i racjonalizacji działań realizowanych przez policjantów w zakresie prewencji kryminalnej.
Przedmiotowa tematyka została przedstawiona w głównej mierze poprzez szczegółowe omawianie założeń programów profilaktycznych, które zostaną wdrożone do realizacji począwszy od miesiąca września br.tj.
„Bezpiecznie to wiedzieć i znać” – program kierowany do uczniów nauczania początkowego obejmujący obszary dotyczące zasad bezpiecznego zachowania na drodze, wobec obcych, w stosunku do psa oraz niebezpieczeństw mogących występować podczas zabawy zarówno w miejscu zamieszkania jak i na podwórku.
„Jestem kibicem przez duże K” – program oparty na dwóch strategiach profilaktycznych – edukacyjnej polegającej na przekazywaniu wartości prospołecznych oraz uczenia umiejętności społecznych, radzenia sobie ze stresem, oraz alternatywnej polegającej na angażowaniu młodzieży w działania rozwijające zainteresowania i pasje.
„Kontrakt” – program profilaktyki indywidualnej będący alternatywnym rozwiązaniem i reakcją na incydentalne zachowanie aspołeczne młodego człowieka, polegający na podpisaniu swoistego porozumienia pomiędzy małoletnim i jego opiekunem prawnym a policjantem i obligującym małoletniego do zachowań zgodnych z ogólno przyjętymi normami.
„Bezpieczne Życie Seniorów” – program realizowany przy współpracy partnerów strategicznych administracji zespolonej i mający na celu uświadomienie najstarszym Wielkopolanom w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z osobami chcącymi wykorzystać uczciwość i naiwność osób starszych.