Aktualności

Dzielnicowy Roku 2014

P1010653Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu rozegrane zostały wojewódzkie eliminacje VII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych "Dzielnicowy Roku 2014". Zgodnie z tradycją zawody objął swym honorowym patronatem Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

W zawodach udział wzięło 60 policjantów – finalistów wcześniej rozgrywanych eliminacji na szczeblu komend miejskich i powiatowych Policji. Biorący udział w uroczystości rozpoczęcia zawodów Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu podinsp. Rafał Kozłowski docenił możliwość kontaktu z najlepszymi profesjonalistami wśród dzielnicowych województwa wielkopolskiego, gdzie obecnie na tym stanowisku pełni służbę 839 funkcjonariuszy Policji. Jest to jedna z najliczniejszych i jednocześnie najważniejszych specjalności policyjnych odpowiedzialnych za pełnienie specyficznej roli pierwszego kontaktu dla obywateli. Dla służby na tyle ważna, że uznawana wręcz za jeden z filarów bez którego trudno sobie wyobrazić skuteczną służbę prewencyjną, ale także i kryminalną.

Zawody zostały podzielone na dwa etapy – dyscypliny, których rezultaty wskażą najlepszych dzielnicowych w województwie wielkopolskim. Najlepsi z rywalizujących na etapie eliminacji wojewódzkich dostąpią zaszczytu reprezentowania garnizonu wielkopolskiego Policji w finałach ogólnopolskich tych zawodów organizowanych przez Szkołę Policji w Katowicach w dniach od 13 do 15 października bieżącego roku.

W pierwszym etapie dzielnicowi zmierzyli się z testem wiedzy zawodowej obejmującym szeroko rozumianej problematyki służby prewencyjnej. Następną konkurencją była symulacja przyjęcia klienta – mężczyzny zgłaszającego zakłócenia ciszy i spokoju w porze nocnej przez osobę nieletnią. Członkowie komisji sędziowskich bardzo wysoko oceniali stopień przygotowania zawodowego startujących w zawodach policjantów i przyznawali, że niewielu miało problem z profesjonalnym przyjęciem zgłoszenia. Jest to zapewne jeden z powodów odnotowywania obecnie najwyższego od 1989 roku poziomu poczucia bezpieczeństwa w społeczeństwie. Z danych zebranych przez CBOS wynika, że 70 procent ankietowanych czuje się w Polsce bezpiecznie. Jednocześnie warto zauważyć, iż aż 90 procent ankietowanych czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania.

Powrót na górę strony