Aktualności

KWP – Konferencja o zagrożeniach i przestępczości w Internecie

1 konferencja27 maja w Auli Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pn. „Zagrożenia i przestępczość wobec dzieci i młodzieży w Internecie”. Do organizacji przedsięwzięcia Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zaprosił przedstawicieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zakładu Poprawczego w Poznaniu i Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Konferencja została objęta honorowym patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego oraz Kuratora Oświaty w Poznaniu.


Dzieci i młodzież każdego dnia korzystając z Internetu narażeni są na jego negatywne wpływy. Choć oczywistym  jest, że sieć sama w sobie  jest  dobrodziejstwem naszych czasów, to sposób korzystania z niej niesie ze sobą wiele zagrożeń. Ich uświadomienie – zarówno  młodym ludziom jak i ich rodzicom oraz nauczycielom jest bardzo istotne. Korzystając z powszechności Internetu młodzi ludzie mają możliwość nie tylko zdobywania wiedzy. Sieć jest również miejscem, w którym koncentruje się ich życie towarzyskie, gdzie nawiązywane są nowe znajomości. To właśnie w Internecie młodzi ludzie szukają przyjaciół, zainteresowań i akceptacji.  Portale społecznościowe i czaty są kanałem wymiany informacji oraz doświadczeń. Wielu młodych ludzi poprzez przypadkowe znajomości coraz częściej staje się jednak ofiarami  przestępstw i zachowań godzących w ich godność, jak i wolność.

Bacząc na potrzebę uświadamiania młodym ludziom, ich rodzicom, a przede wszystkim kadrze pedagogicznej zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zorganizowali konferencję naukową, której przewodnim tematem były „Zagrożenia i przestępczość wobec dzieci i młodzieży w Internecie”. Konferencja skierowana była do dyrektorów gimnazjów z województwa wielkopolskiego, policjantów z garnizonu wielkopolskiego, a także do studentów studiów edukacyjnych. Do współpracy przy organizacji przedsięwzięcia funkcjonariusze zaprosili przedstawicieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zakładu Poprawczego w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Konferencję otworzył Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. dr Rafał Batkowski, który w swoim wykładzie inauguracyjnym wskazał na gotowość Policji do przeciwdziałania zagrożeniom, jakie niosą ze sobą nowe technologie. - Mam nadzieję, że ta konferencja zbliży nas do wypracowania jeszcze skuteczniejszych metod zwalczania cyberprzestępczości – powiedział komendant Batkowski.

Swoją wiedzą i doświadczeniem w przedmiotowej problematyce z uczestnikami konferencji podzielili się licznie przybyli prelegenci: przedstawiciele Fundacji „NASK”, Fundacji „Dzieci Niczyje”, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji, firmy INEA, Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu czy Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Z uwagi na  znaczenie oraz aktualność prezentowanych treści konferencja została objęta honorowym patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego oraz Kuratora Oświaty w Poznaniu.


Powrót na górę strony