Aktualności

Szkolenie policjantów w Ośrodku Integracji Europejskiej w Rokosowie

IMG 0017W dniach 14 i 15 kwietnia 2014 roku w Ośrodku Integracji Europejskiej w Rokosowie policjanci, koordynatorzy procedury „Niebieskie Karty" oraz specjaliści ds. nieletnich komend miejskich/powiatowych Policji województwa wielkopolskiego debatowali na temat rozpoznawania zjawiska przemocy i profilaktyki uzależnień.

Szkolenie przeprowadzone przez policjantów Wydziału Prewencji, Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego oraz Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu skierowane było do specjalistów służb prewencyjnych. Zorganizowane zostało dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Poruszono w szczególności zakres tematyczny związany z procedurą „Niebieskie Karty". Zmiana przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wprowadzając innowacyjne rozwiązania budzi nadal wiele wątpliwości w bezpośrednim procesie realizacji poszczególnych jej etapów. Ponadto przedstawiono założenia Narzędzia Szacowania Ryzyka Zagrożenia Życia i Zdrowia w związku z przemocą w rodzinie.

Policjanci byli uczestnikami warsztatów, które pozwoliły spojrzeć na sytuację „przemocy w rodzinie" z innej perspektywy, w znacznie szerszym aspekcie, także w sytuacjach niejednokrotnie spowodowanych przez osoby nieletnie, w przypadku których postępowanie reguluje Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Mając na względzie realizowane przez policjantów, także na polecenie sądu czynności, prelegentem jednego z wykładów była Sędzia Sądu Rejonowego Wydział IV Rodzinny i Nieletnich Poznań - Stare Miasto Samanta Wierzbicka, która przedstawiła zmiany w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich w odniesieniu do nieletnich sprawców czynów karalnych i zagrożonych demoralizacją, będących pod wpływem środków psychoaktywnych.

Ponadto realizowane czynności wobec osób nieletnich przez policjantów szczegółowo omówione zostały przez specjalistę Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu. Kolejnym było wystąpienie Kierownika Policyjnej Izby Dziecka KWP w Poznaniu poświęcone tematyce zatrzymania i umieszczenia nieletniego będącego pod wpływem środków psychoaktywnych w Policyjnej Izbie Dziecka. Błędy proceduralne w prowadzonych postępowaniach w sprawach nieletnich w kontekście uzależnień przedstawiła ekspert Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Poznaniu. Zagadnienia związane z zaginięciami kat. III i poszukiwaniami opiekuńczymi związanymi z uzależnieniami zostały przedstawione przez asystenta Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu.

Podsumowania omawianych treści podczas szkolenia dokonał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu podinspektor Piotr Mania, wskazując jednocześnie potrzebę ciągłego doskonalenia się w podejmowanych czynnościach służbowych przez policjantów.


Powrót na górę strony