Aktualności

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie!

malpa-ikonaPrzemoc w szkole oraz Cyberprzemoc to dwa tematy przewodnie wokół których toczyła się dyskusja pomiędzy policjantami a młodzieżą podczas pierwszego z cyklu spotkań integracyjnych gimnazjalistów z wielkopolskimi funkcjonariuszami Policji w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla dzieci i młodzieży w Rogoźnie.

W ramach realizacji zadań z zakresu prewencji kryminalnej, wielkopolska Policja nawiązała współpracę z Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla dzieci i młodzieży w Rogoźnie. Misją centrum jest wspomaganie wychowawczej funkcji szkoły i rodziny poprzez realizację programów profilaktycznych, prewencyjno-interwencyjnych, edukacyjnych oraz wychowawczych, skierowanych do małoletnich z województwa wielkopolskiego. Forma adaptacji i indywidualizacji głównych założeń programowych do wieku i możliwości poszczególnych grup dzieci i młodzieży uczestniczących w turnusach, pozwala na osiągnięcie wymiernych wyników profilaktycznych u odbiorców. Bloki programowe proponowane przez placówkę oferują miedzy innymi profilaktykę w obszarach alkoholizmu, narkomanii, nikotynizmu, uzależnień od komputera i Internetu oraz zapobieganie agresji i przemocy. Efekt pełnej integracji poszczególnych grup uzyskiwany poprzez organizowanie wspólnych zajęć zachęcających swoją formą do konsolidacji nawet najbardziej zróżnicowanych środowisk jest dowodem na efektywność i niezwykłe zaangażowanie specjalistów pracujących w ośrodku na rzecz dzieci i młodzieży.

Specyfika przekazywanych treści edukacyjno-profilaktycznych proponowanych przez centrum pozwoliła na wypracowanie szczególnego charakteru współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu a RCUP. W jej ramach funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu oraz KP w Rogoźnie przeprowadzili w ubiegłym tygodniu warsztaty dotyczące Przemocy w Szkole oraz Cyberprzemocy. Gimnazjaliści bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat zachowań agresywnych pojawiających się w placówkach szkolnych, a także wspólnie, na bazie własnych doświadczeń starali się modelować prawidłowe i zarazem skuteczne postawy zachowań w sytuacjach zaistnienia przemocy.

Młodzież wkraczając w kuszący świat dorosłych, poszukuje nowych wartości i wrażeń, pragnąc przy tym w pełni samodzielnie dokonywać wyborów. Te dążenia charakteryzują się zarówno ogromnym trudem poznania i zrozumienia, jak i obarczone są niezliczoną liczbą pomyłek. Pamiętać przy tym należy, że młody człowiek niejednokrotnie nie jest wystarczająco przygotowany do zderzenia z materią różnorodnych poglądów, propozycji i postaw, które nazbyt często nie są skierowane do niego lecz przeciw niemu. Internet – narzędzie stanowiące swoiste okno na świat, jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki niemal każdego nastolatka, jednak korzystając z niego należy mieć świadomość, iż jest to narzędzie z jednej strony wyjątkowo efektywne, ale z drugiej także nie pozbawione wad, umożliwiających wykorzystanie go przeciw nieświadomym użytkownikom, także, a może przede wszystkim niepełnoletnim.

Specyfika spotkań policjantów z młodymi ludźmi w jedynej w Polsce placówce ukierunkowanej kompleksowo na realną pomoc i uświadamianie dzieci i młodzieży w obszarze rozmaitych i niezwykle licznych zagrożeń występujących między innymi w grupie rówieśniczej, szkole i Internecie, pozwala na odpowiednio szybkie zdiagnozowanie problemów oraz podjęcie działań chroniących zagrożone jednostki.


Grafika w nagłówku: Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony