Ciepło domowego ogniska – symbol poza zasięgiem bezdomnego?
Przemieszczający się także przez tereny województwa wielkopolskiego orkan, który spowodował załamanie pogody i definitywny koniec złotej polskiej jesieni uzmysłowił nam, że mróz, śnieg i zadymka to standard, do którego winniśmy przywyknąć w obliczu zbliżającej się zimy. To także rodzi pytania i obawy o bezpieczeństwo osób bezdomnych.
Bezdomność to stan kryzysowy egzystencji osoby nie posiadającej faktycznego miejsca zamieszkania. Osoba bezdomna jest pozbawiona środków do zaspokojenia potrzeb uznawanych za elementarne, zazwyczaj jest także wykorzeniona ze środowiska w wyniku rozpadu więzi społecznych. Niestety osoby bezdomne najczęściej akceptują swoją rolę społeczną, przy tym jednak należy pamiętać, że natura zjawiska wyklucza jednoznaczną klasyfikację przyczyn leżących zarówno po stronie osoby dotkniętej nim, jak i środowiska w którym taka osoba funkcjonuje.
Bezdomność przeciętnemu człowiekowi nie może się kojarzyć z niczym przyjemnym i atrakcyjnym, co powoduje jednoznaczną stygmatyzację osób nim dotkniętych. Pamiętajmy jednak, że nie każdy bezdomny to zagrożenie. Natomiast zdecydowana ich większość wymaga podstawowej pomocy by przetrwać bardzo trudną porę roku jaką w naszych warunkach jest zima.
W województwie wielkopolskim zjawisko bezdomności według danych ogólnopolskiego badania przeprowadzonego w lutym 2013 roku dotyczyło 2.642 osób. Większość z nich stanowili mężczyźni, natomiast kobiet i dzieci było znacznie mniej. Najwięcej bezdomnych odnotowano w Poznaniu - 577 osób. Skąd tak duża liczba bezdomnych w dużej, dość zamożnej aglomeracji? Odpowiedź jest prosta, miasto daje anonimowość i stwarza więcej szans przetrwania najbliższych nocy, pory roku, a nawet lat.
Okres jesienno-zimowy to czas intensyfikowania działań przez Policję w obszarze ograniczania zjawiska bezdomności, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie tym osobom bezpieczeństwa. We współpracy z instytucjami samorządowymi, a także licznymi organizacjami pozarządowymi monitorowane są miejsca przebywania takich osób. Rozpowszechniane są także informacje o miejscach i sposobach udzielania im pomocy. To jednak nie wystarcza, co pokazują corocznie odnotowywane przypadki śmierci z powodu wychłodzenia, które najczęściej dotyczą właśnie osób dotkniętych bezdomnością. Dlatego nie odwracajmy oczu od takich osób, wystarczy poinformować służby, w tym także Policję, o niepokojących przypadkach. W mroźną zimową noc każda taka informacja może uratować komuś życie.
Nie bądź obojętny! Pomóż! Zwłaszcza, że to co dajesz innym, wraca do Ciebie!
Szczegółowe informacje dotyczące pomocy bezdomnym można uzyskać na stronach internetowych między innymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.