Niebieskie Karty - porozumienie Policji z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu
Dzisiaj Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Rafał Batkowski zawarł z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr. hab. Jackiem Wysockim porozumienie o zacieśnieniu współpracy w obszarach ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie oraz wzrostu świadomości studentów obcokrajowców w zakresie prewencji kryminalnej.
Przemoc domowa nie jest zjawiskiem ani zanikającym, ani też nowym, dlatego też Policja podejmuje systematyczne działania zmierzające do ograniczenia jego skali, które polegają przede wszystkim na doskonaleniu istniejących już płaszczyzn współpracy międzyinstytucjonalnej oraz podejmowaniu nowych inicjatyw, których celem jest wzrost świadomości społecznej w tym obszarze.
Trudno jest sobie wyobrazić świat, w tym i nasze województwo, bez przemocy także domowej, jednak w zasięgu naszych możliwości jest stworzenie społeczeństwa funkcjonującego w oparciu o struktury instytucji, które cieszą się zaufaniem społecznym, a przy tym w pełni świadomie uczestniczących w procesie skutecznego ujawniania przypadków przemocy w rodzinie i niesienia efektywnej pomocy nie tylko poszczególnym ofiarom, ale także całym rodzinom. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest zachowanie podstawowych funkcji rodziny jako najmniejszej i zarazem najważniejszej komórki społecznej. Zawarte porozumienie w dniu 5 listopada 2013 roku między Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji insp. Rafałem Batkowskim a rektorem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr. hab. Jackiem Wysockim, w sprawie współpracy w zakresie organizowania zajęć dydaktycznych dla studentów, przyszłych lekarzy między innymi tzw. pierwszego kontaktu, poświęconych problematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie, winno w dłuższej perspektywie czasu znacznie rozszerzyć możliwości wczesnego wykrywania symptomów występowania zjawiska, a co za tym idzie prowadzenia bardziej efektywnych interwencji i w konsekwencji również pomocy całego szeregu instytucji przygotowanych do realizacji tych działań. Jest to niezwykle ważne, gdyż przyczynia się do indywidualnego traktowania każdego zidentyfikowanego przypadku, pozwalając także narzędzia i metody dostosować do okoliczności w myśl zasady, że i kaftan bezpieczeństwa powinien być skrojony na miarę szaleństwa, w tym przypadku identyfikowanego jako przemoc stosowaną pod najróżniejszymi postaciami względem najbliższych sobie ludzi.
Na terenie województwa wielkopolskiego w I półroczu tego roku Policja przeprowadziła w sumie 13 463 interwencje domowe z czego aż 11% wiązało się z uruchomieniem procedury Niebieskie Karty, identyfikującej zagrożenie szczególnym rodzajem przemocy jakim jest ta domowa.
Ponadto przedmiotem porozumienia jest także zacieśnienie współpracy w obszarze kształtowania świadomości studenta – obcokrajowca w problematyce prewencji kryminalnej obejmującej wszelkie aspekty dbania o bezpieczeństwo własne i osób postronnych z uwzględnieniem specyfiki lokalnie występujących zagrożeń dla ładu i porządku publicznego.