W Wielkopolsce dzielnicowy jest profesjonalistą!
Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu rozegrane zostały wojewódzkie eliminacje VI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych "Dzielnicowy Roku". Zgodnie z tradycją zawodów policyjnych organizowanych w województwie Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek objął je swym honorowym patronatem.
W zawodach udział wzięło 64 policjantów pełniących na co dzień służbę dzielnicowego na terenie wielkopolskiego garnizonu Policji. Swych reprezentantów wystawiły wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji, które wyłoniły ich w trakcie powiatowych eliminacji, co oznacza iż w Poznaniu zaprezentowała się prawdziwa elita funkcjonariuszy specjalizujących się w problematyce dzielnicowego. Pamiętajmy przy tym, że jest to niezwykle wymagająca służba stanowiąca prawdziwy filar służby prewencyjnej, bez której trudno jest sobie wyobrazić nie tylko skuteczną służbę patrolową ale i kryminalną. Na terenie województwa wielkopolskiego służbę w tej formacji pełni ponad 800 funkcjonariuszy. Dla mieszkańców naszego województwa jest to policyjna służba pierwszego kontaktu godząca ze sobą role rzecznika policji wobec mieszkańców oraz rzecznika interesów mieszkańców wobec policji. Policjanci tej służby każdego dnia wcielają w życie ideę założyciela londyńskiej policji sir Roberta Peela, w myśl której: policja to społeczeństwo, a społeczeństwo to policja; przy tym stróże prawa tworzą specyficzną grupę obywateli, zawodowo dbających o przestrzeganie zasad, których poszanowanie w imię dobra wspólnego jest zadaniem każdego z obywateli.
Zawody zostały podzielone na dwa etapy – dyscypliny, których rezultaty wskażą najlepszych dzielnicowych w województwie wielkopolskim. Dodajmy, że najlepsi dostąpią zaszczytu i odpowiedzialności reprezentowania całego garnizonu wielkopolskiego w finałach ogólnopolskich tych zawodów organizowanych przez Szkołę Policji w Katowicach w dniach od 26 do 27 listopada bieżącego roku.
W pierwszym etapie dzielnicowi zmierzyli się z testem wiedzy zawodowej obejmującym problematykę służby prewencyjnej w szerokim rozumieniu tych słów. Następną konkurencją była symulacja przyjęcia klienta - kobiety zgłaszającej przemoc ze strony swego męża, który jest policjantem. Poprzeczka dla rywalizujących policjantów została zawieszona bardzo wysoko, lecz przyznać trzeba, że niewielu miało z tym problem, potwierdzając w ten sposób swój profesjonalizm oraz zasadność wysokiego stopnia zaufania społecznego do Policji.