Aktualności

Czworonogi w służbie

DSCF4033Są odważne, mają cztery łapy, wyjątkowo silnie rozwinięty węch oraz słuch, nie noszą mundurów, ale służą w Policji. Często towarzyszą policjantom podczas służby, szczególnie tej ukierunkowanej na zapewnienie ładu i porządku publicznego na terenie naszych miast.

Psy policyjne są obecne w służbie prewencyjnej na co dzień, znacznie przyczyniając się do wzrostu jej efektywności. Utrzymywanie ładu i porządku publicznego, zapewnianie bezpieczeństwa, także w trakcie imprez masowych, lub realizując akcje poszukiwawcze i ratownicze, których celem jest wyszukiwanie ukrytych materiałów wybuchowych, narkotyków, czy zwłok, to tylko wybrane zadania Policji realizowane przy ich udziale.

Ich rola w pracy policyjnej, szczególnie podczas poszukiwań osób zaginionych albo podejrzanych o popełnienie przestępstwa, jest w dzisiejszych czasach bezcenna. Niezwykle czuły węch, sprawność fizyczna, odwaga oraz wierność przewodnikowi i zasadom na straży których stoją sprawiają, że psy nadal są skutecznym narzędziem w walce z przestępczością o spokój mieszkańców i bezpieczeństwo ich dobytku. Należy przy tym zwrócić uwagę, że już sam widok policjanta w służbie z psem niejednokrotnie wpływa deprymująco na wszelkich sprawców zakłóceń ładu i porządku publicznego.

Wysoka skuteczność działania zwierząt w głównej mierze zależy od ich odpowiedniego wyszkolenia, które w Policji jest realizowane pod ścisłym nadzorem wojewódzkich koordynatorów do spraw utrzymania i wyszkolenia psów i koni służbowych współpracujących z przedstawicielami Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Wartość pracy, jaką wykonują policyjne psy służbowe, jest nieoceniona. Nie ma co do tego wątpliwości w przypadku psów patrolowy, czy też patrolowo-tropiących. Jest tak również w przypadku stosowania pozostałych kategorii psów wykorzystywanych w służbie prewencyjnej, to jest do ratownictwa wodnego, do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich. W przypadku psów do wyszukiwania wymienionych zapachów wręcz trudno byłoby wskazać narzędzia, które byłyby w stanie zastąpić służbowego czworonoga, a jego użycie znacznie przyczynia się do przyspieszenia prowadzonych przez Policję postępowań.

Używanie zwierząt policyjnych w czasie służby wpływa także na wizerunek Policji. Z jednej strony wydaje się ona osobom postronnym bardziej przyjazna, a z drugiej sprawia, iż służba jest zdecydowanie bardziej efektywna, przez co wzrasta poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Powrót na górę strony