Aktualności

Naziemny sygnał TV tylko w wersji cyfrowej

telewizorek23 lipca 2013 roku zakończyła się pewna epoka w historii telewizji. Wyłączono ostatnie nadajniki, które emitowały programy w technologii analogowej. Obecnie w naszym kraju dostępny jest już tylko sygnał cyfrowy, charakteryzujący się bogatszą ofertą programową i lepszą jakością dźwięku i obrazu. Proces zmiany systemu nadawania sygnału został podzielony na 7 etapów wdrażanych w okresie od 7 listopada 2012 roku do 23 lipca br. Kierownictwo nad pracami, związanymi z cyfryzacją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz podległy mu Urząd Komunikacji Elektronicznej, na terenie województwa wielkopolskiego bezpośredni nadzór nad realizacją przedsięwzięcia sprawował Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

W związku ze stosunkowo dużą skalą przedsięwzięcia wynikającą z dość powszechnego użytkowania naziemnego sygnału telewizyjnego szacowanego na 30% ogóło mieszkańców zarówno naszego kraju jak i województwa Policja od połowy 2012 roku prowadziła działania prewencyjne mające na celu ograniczenie możliwości wystąpienia zdarzeń o charakterze przestępczym bazujących na niskiej świadomości społecznej w dziedzinie cyfryzacji.

Prowadzono szeroką akcję informacyjną przy współpracy szeregu instytucji rządowych samorządowych, a także organizacji pożytku publicznego, która miała na celu objęcie szczególną ochroną osoby w wieku senioralnym najbardziej narażone na mozliwość ponoszenia niepotrzebnych wydatków związanych z dostosowywaniem posiadanego sprzętu telewizyjnego.

Mimo zakończenia procesu cyfryzacji sygnału telewizyjnego należy pamiętać, że zagrożenie w tym obszarze nadal pozostaje aktualne, w związku z czym nadal trzeba stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które wyraźnie sprawdziły się w dotychczasowej praktyce mieszkańców naszego województwa. W komunikatach ostrzegano nie tylko przed oszustami, którzy mogą zapukać do drzwi naszego domu, lecz także zwracano uwagę na przedsiębiorców, zajmujących się sprzedażą sprzętu telewizyjnego, a których sprzęt powinien spełniać ściśle określone nowe wymogi techniczne.

Dzięki takim działaniom udało się znacznie zminimalizować występujące zagrożenie. Statystyki jednoznacznie wskazują, że przestępczość wykorzystująca proces cyfryzacji była bardzo niska. W okresie od października 2012 roku do końca lipca br. na terenie województwa wielkopolskiego odnotowano tylko 14 takich zdarzeń. Dla porównania, w tym samym okresie czasu w Wielkopolsce odnotowano ogółem 79 515 przestępstw. Zdarzenia związane z cyfryzacją sygnału telewizyjnego stanowią zatem zaledwie 0,02 ogółu przestępstw. Można zatem stwierdzić, że dzięki stałemu monitoringowi zagrożeń i współpracy wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie nowego sygnału telewizyjnego, cyfryzacja w Wielkopolsce przebiegła w bezpieczny sposób.

Powrót na górę strony