Porozumienie Policji z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym
Bezpieczeństwo na obszarach wodnych to jeden z priorytetów wielkopolskiego garnizonu Policji. Jest to zadanie niebanalne zważywszy na fakt, że na terenie całego województwa zlokalizowanych jest klika tysięcy różnego rodzaju zbiorników o najróżniejszej charakterystyce i przeznaczeniu, które w gorące letnie dni cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców naszego regionu jak i licznej rzeszy turystów, którzy każdego roku w liczbie przekraczającej 2 mln osób odwiedzają województwo wielkopolskie.
Na szczęście w miniony weekend nad wielkopolskimi wodami nie odnotowano ani jednego przypadku utonięcia. To sygnał napawający wszystkich zainteresowanych ostrożnym optymizmem. Jednak poza oglądaniem się na statystyki podejmowane są również realne działania mające wpływ na minimalizowanie zagrożeń w tym obszarze. W dniu 13 sierpnia br. wielkopolska Policja zawarła z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym województwa wielkopolskiego porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarach wodnych.
Dzięki temu stworzone zostały podstawy do realizacji zadań w sposób upowszechniający widok mieszanego patrolu, w składzie policjant plus ratownik WOPR. Współpraca ta zapewni nie tylko możliwość doskonalszego strzeżenia kąpielisk wodnych i udzielania praktycznej pomocy ewentualnym poszkodowanym, lecz także zwiększenie efektywności systemu represji wobec wszelkich przejawów lekceważenia bezpieczeństwa własnego i osób postronnych na akwenach wodnych. Przy tym szczególna uwaga będzie poświęcana na eliminowanie zagrożeń wynikających z wypoczynku i kąpieli w miejscach niedozwolonych, a także pod wpływem alkoholu lub ze zbyt daleko posuniętą brawurą.
Celem nadrzędnym okresu urlopowego dla każdego człowieka jest wypoczynek, który jest możliwy tylko i wyłącznie w bezpiecznych warunkach. Rodzinna wycieczka nad jezioro by była udana w żadnym wypadku nie powinna kojarzyć się z ekstremalnymi doznaniami dostępnymi chociażby przy skokach na bungee. Dlatego warto podkreślić, że najważniejszą formą współpracy jest ta, jaką Policja i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe mogą zawrzeć z samymi wczasowiczami. Nie ma instytucji, która dawałaby większą gwarancję skuteczności niż zobowiązanie każdego z nas do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa osobistego na obszarach wodnych.